Aliya İzzetbegoviç'in siyaset felsefesi
Alija Izetbegovic's political philosophy
- Tez No: 498760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamızın amacı, Bosna-Hersek gibi farklı milliyetlerin ve dinî unsurların bir arada yaşadığı çok kültürlü bir coğrafyada, Boşnakların bağımsız bir cumhuriyet kurma idealini gerçekleştiren Müslüman bir devlet adamı olan Aliya İzzetbegoviç'in siyaset felsefesini ortaya koymaktır. Çalışmamızda, İzzetbegoviç'in demokratik ve sivil cumhuriyet inancı ile ortaya koyduğu ve kendi ahlak anlayışı çerçevesinde temellendirdiği siyaset felsefesi, günümüzün faydacı siyaset yaklaşımlarına karşı alternatif bir siyaset paradigması olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify political philosophy of Alija Izzetbegovic who was a Muslim politician who had realized the goal of founding an independent Republic of Bosnians in polycultural area where diffirent nationalities like Bosnians-Herzegovinian and diffirent religious beliefs had lived together. In this study, Alija Izzetbegovic's political philoshopy that he founded on his belief of a democratic and civil republic by his own moral philosophy is provided an alternative to pragmatist approach to politics in today's world.