Hunmerus cisim kırıklarında kliniğimizce uygulanan tedavi metodlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 49888
- Danışmanlar: DR. HASAN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
10. ÖZET: S.B.Ankara Hastanesi II. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Eylül 1993 ile Mayıs 1996 tarihleri arasında, değişik nedenlerle gerek acil servise ve gerekse polikliniğe müracaat etmiş 55 humerus cisim kırıklı hasta tedavi edilmiştir. Bunların en az 6 ay takibi yapılabilen ve son kontrollerine gelebilen 39 hasta çalışmaya alınmıştır. İncelemeye alınan 39 hastanın 27'si erkek (%69.2), 12'si kadın (%30.8), ortalama yaş 40.6 (15-85) yıldı. Ortalama takip süresi 18.6 ay idi. Ortalama iyileşme süresi konservatif tedavi edilenlerde 11.7 hafta, cerrahi tedavi edilenlerde ise 13.8 hafta olarak bulundu. Konservatif tedavi sonrası en sık komplikasyon olarak görülen omuz ve dirsek eklemindeki hareket kısıtlılığı 6 hafta U-atelini takiben 4 hafta süresince Sarmiento alçısı kullanıldığında diğer tedavi metodlarına en düşük düzeyde olmuştur. 81
Özet (Çeviri)
1 1. ABSTRACT : A total of 55 humeral shaft fractures that were treated in Ministry of Health Ankara Hospital 2nd Orthopaedic Clinic between September 1993 & May 1996 were evaluated. 99 patients with a minimum follow-up of 6 months were accepted into this study. 27 of the patients were male ( 69.2 %) & 12 were female ( 30.8 %) with an average age of 40.8 ( range 15 - 85 ). Average time to union was 1 1.7 weeks in conservatively treated group, in surgically treated group it was 13.8 weeks. The limitation of motion was minimal in patients that had plaster - tongs for 6 weeks followed by Sarmiento casts for 4 weeks when compared with other treatment methods. 82