Humerus cisim kırıklarında minimal invaziv perkutan plak osteosentezin (MİPPO) radyolojik ve fonksiyonel sonuçları
Minimal invasive percutaneous plate osteosynthesis (MIPPO) in humerus shaft fractures radiological and functional results
  1. Tez No: 507529
  2. Yazar: BUĞRA KUNDAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SUNKAR BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kliniğimizde minimal invaziv perkütan plak osteosentezi (MİPPO) ile tedavi edilen humerus cisim kırıklarının radyolojik ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ekim 2010, Temmuz 2017 tarihleri arasında kliniğimize travma nedeniyle başvuran hastalardan, 16 yaş ve üzerinde 26 hastanın MİPPO ile tedavi edilen 27 humerus cisim kırığı retrospektif olarak değerlendirildi. Takipleri yetersiz olan 6 hasta dışlandı. Çalışmaya dahil edilen 20 hastanın demografik verileri, yaralanma şekilleri, AO sınıflaması ve bölgesine göre kırık sınıflaması, sigara içip içememesi, varsa radial sinir yaralanması kayıt edildi. Radyografik olarak 6. ayda kaynama olup olmaması ve dizilim değerlendirildi. Hastaların son kontrollerinde omuz ve dirsek hareket açıklığı ile objektif, American Shoulder and Elbow Society (ASES), University of California, Los Angles (UCLA), Shoulder Score Mayo Elbow Performance Index (MEPI), The Disability of The Arm, Shoulder and Hand (DASH) ve Constant Shoulder Score ile subjektif değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda ortalama yaş 31,7 (16-84)'di. Hastaların 14'ü erkek (% 70), 6'sı (% 30) kadındı. Humerusların 10'u (% 47,6) sağ, 11'i (% 52,4) sol taraftı. AO sınıflamasına göre; 1 kırık (% 4,8) 12A1, 2 kırık (% 9,5) 12A2, 10 kırık (% 47,6) 12A3, 6 kırık (% 28,5) 12B2 ve 2 kırık (% 9,5) 12C3 olarak sınıflandırıldı. Peroperatif radial sinir hasarı, implant yetmezliği, enfeksiyon yoktu. Omuzun ortalama aktif fleksiyonu 169,5°±26,4°, ortalama abdüksiyon 169,5°±26,4° idi. Ortalama dirsek hareket arkı 131,4°±19,8° idi. Ortalama ASES ve UCLA skorları sırasıyla 88,5±16,4 ve 32,1±5,2 ortalama MEPI ve DASH skoru sırasıyla 93,1±11,3 ve 11,8±20,0, ortalama Constant skoru 9,1±15,3 idi. Sonuç: Minimal invaziv perkütan plak osteosentezi (MİPPO) yöntemini humerus cisim kırıklarının tedavisinde, minimal yumuşak doku hasarı, bozulmamış omuz ve dirsek hareket fonksiyonu ile başarılı bir teknik olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the radiological and functional results of humeral shaft fractures treated with minimally invasive percutaneous plate osteosynthesis (MIPPO) in our clinic and to determine the positive and negative aspects of this technique. Materials and Methods: We retrospectively evaluated 27 humerus of 26 patients with the diagnosis of humeral shaft fracture who were admitted to our hospital with any trauma between October 2010 and July 2017, treated by MIPPO in our clinic at the age of 16 years or older. Six patients were inadequate. Demographic data, type of injury, fracture classification according to AO classification and fracture region, smoking and non-smoking, radial nerve injury were recorded in 20 patients included in the study. Radiographically, the union at 6 months and alignment were evaluated. Objective results were evaluated in terms of shoulder and elbow range of motion. Subjective results were assessed by the American Shoulder and Elbow Society (ASES), the University of California at Los Angeles (UCLA), the Mayo Elbow Performance Index (MEPI) and Hand (DASH) and Constant Shoulder Score. Results: The mean age of our study was 31.7 (16-84) years. 14 of the patients were male (70 %) and 6 (30 %) were female. Ten (47,6 %) of the humerus were on the right, and 11 (52.4 %) on the left. According to AO classification 1 fracture (4,8 %) classified as 12A1, 2 fractures (9,5 %) as 12A2, 10 fractures (47,6 %) as 12A3, 6 fractures (28,5 %) as 12B2 and 2 fractures (4.8 %) as 12C3. There were no peroperative radial nerve injury, implant failure and infection. Mean shoulder active flexion was 169.5 ± 26.4°, mean abduction was 169.5 ± 26.4°. The average elbow motion was 131.4° ± 19.8°. The mean ASES and UCLA scores were 88.5 ± 16.4 and 32.1 ± 5.2, respectively. The mean MEPI and DASH scores were 93.1 ± 11.3 and 11.8 ± 20.0, respectively, and the mean Constant score was 9.1 ± 15.3. Conclusion: We believe that minimally invasive percutaneous plate osteosynthesis (MIPPO) is a successful technique for the treatment of humeral shaft fractures with minimal soft tissue damage, intact shoulder and elbow motion function.