Humerus cisim kırıklarının tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemlerin fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of functional and radiological outcomes of surgical methods applied in the treatment of humerus shaft fractures
- Tez No: 817828
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIRIM TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
HUMERUS CİSİM KIRIKLARININ TEDAVİSİNDE UYGULANAN CERRAHİ YÖNTEMLERİN FONKSİYONEL VE RADYOLOJİK SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Amaç : Humerus cisim kırığı nedeniyle cerrahi olarak tedavi edilen hastalarda plak-vida, intramedüller çivi ve eksternal fiksatör ile tespit yöntemlerinin fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem : Kliniğimize 2012-2022 yılları arasında başvuran, 18 yaş ve üstü humerus cisim kırığı teşhisi ile cerrahi tedavi edilen 52 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalar seçilirken; açık kırıklar, patolojik kırıklar, omuz ve dirsek eklemine uzanan kırıklar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik verileri, yaralanma mekanizmaları, kırık yeri ve şekli, AO sınıflamasına göre kırıkların dağılımı, ameliyat öncesi varsa nörovasküler defisitleri, ameliyat sonrası kan kayıpları, hastanede yatış süreleri, ameliyat sonrası komplikasyonları, sigara içip içmemesi, kaynama süresi gibi faktörler kaydedildi. Fonksiyonel değerlendirmede ASES ve SF-36 skorlama sistemleri kullanıldı. Verilerin analizi TURCOSA (Turcosa Analytics Ltd Co, Turkey, www.turcosa.com.tr) istatistik yazılımında analiz edildi. Bulgular : Hastaların ortalama yaşı 46.32 ± 17.87 olarak bulundu. Hastaların 33'ü (%63.5) erkek, 19'u (%36.5) kadındı. AO sınıflamasına göre kırıklar 10 hastada 12A1, 5 hastada 12A2, 20 hastada 12A3, 13 hastada 12B2, 1 hastada 12B3, 2 hastada 12C2 ve 1 hastada 12C3 olarak bulundu. Ameliyat öncesi 8 hastada radial sinir defisiti saptandı ve hastaların tamamında takiplerde radial sinir defisiti iyileşti. Kaynama süresi plak-vida yapılanlarda ortalama 12 hafta, intramedüller çivi yapılanlarda 12.5 hafta ve eksternal fiksatör yapılanlarda 14 hafta olarak bulundu. Plak-vida ve intramedüller çivi yapılan hastaların, eksternal fiksatör yapılan hastalara göre daha kısa sürede kaynadığı tespit edildi. Fonksiyonel skorlara bakıldığında ASES skoru plak-vida yapılanlarda ortalama 79.20 ± 8.97 , intramedüller çivi yapılanlarda 70.25 ± 12.45 , eksternal fiksatör yapılanlarda ise 81.18 ± 9.88 bulundu. ASES skorlarına göre plak-vida ve eksternal fiksatör yapılan hastaların omuz fonksiyonlarının, intramedüller çivi yapılan hastalara göre daha iyi olduğu saptandı. SF-36'nın fiziksel bileşenleri plak-vida yapılan hastalarda ortalama 73.73 ± 12.99, intramedüller çivi yapılanlarda 63.82 ± 15.51 ve eksternal fiksatör yapılanlarda 63.43 ± 13.28 olarak bulundu. Zihinsel bileşenleri ise plak-vida yapılan hastalarda ortalama 70.63 ± 9.09 , intramedüller çivi yapılanlarda 66.85 ± 14.21 , eksternal fiksatör yapılanlarda ise 64.97 ± 15.57 olarak bulundu. SF-36 skorlarına göre plak-vida yapılan hastaların genel olarak fiziksel sağlıklarının, intramedüller çivi ve eksternal fiksatör yapılan hastalara göre daha iyi olduğu saptandı. Mental sağlık açısından ise gruplar arasında fark bulunamadı. Sonuç : Humerus cisim kırıklarının cerrahi tedavisinde kullanılan plak-vida yönteminin fonksiyonel ve radyolojik sonuçları, intramedüller çivi ve eksternal fiksatör yöntemlerinden daha iyi bulunsa da gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı farklılıklar yoktu. Dolayısıyla seçilecek cerrahi yöntem, avantaj ve dezavantajları düşünüldüğünde ameliyatı yapacak cerrahın deneyimine ve hastanın durumuna göre belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF FUNCTIONAL AND RADIOLOGICAL OUTCOMES OF SURGICAL METHODS APPLIED IN THE TREATMENT OF HUMERUS SHAFT FRACTURES ABSTRACT Objective: To evaluate the functional and radiological results of plate-screw, intramedullary nail and external fixator fixation methods in patients treated surgically for humeral shaft fracture. Materials and Methods: Fifty-two patients aged 18 years and over who were admitted to our clinic between 2012 and 2022 and treated surgically with a diagnosis of humeral shaft fracture were included in the study. While selecting patients; open fractures, pathological fractures, fractures extending to the shoulder and elbow joint were not included in the study. Factors such as demographic data of the patients, mechanisms of injury, fracture location and shape, distribution of fractures according to AO classification, preoperative neurovascular deficits, if any, postoperative blood loss, hospital stay, postoperative complications, smoking or not, and union time were recorded. ASES and SF-36 scoring systems were used in functional assessment. Analysis of the data was analyzed in TURCOSA (Turcosa Analytics Ltd Co, Turkey, www.turcosa.com.tr) statistical software. Results: The mean age of the patients was 46.32 ± 17.87 years. Thirty-three (63.5%) patients were male and 19 (36.5%) were female. According to the AO classification, fractures were found as 12A1 in 10 patients, 12A2 in 5 patients, 12A3 in 20 patients, 12B2 in 13 patients, 12B3 in 1 patient, 12C2 in 2 patients, and 12C3 in 1 patient. Radial nerve deficit was detected in 8 patients preoperatively, and radial nerve deficit improved in all patients during follow-up. The mean time to union was found to be 12 weeks in plate-screw patients, 12.5 weeks in intramedullary nails, and 14 weeks in external fixators. It was determined that the patients who had plate-screw and intramedullary nails healed in a shorter time than the patients who had external fixator. Looking at the functional scores, the ASES score was found to be 79.20 ± 8.97 in plate-screw patients, 70.25 ± 12.45 in intramedullary nailing patients, and 81.18 ± 9.88 in external fixator patients. According to ASES scores, the shoulder functions of the patients who underwent plate-screw and external fixation were found to be better than the patients who underwent intramedullary nailing. The physical components of SF-36 were found to be 73.73 ± 12.99 in plate-screw patients, 63.82 ± 15.51 in intramedullary nailing patients, and 63.43 ± 13.28 in external fixator patients. Mental components were found to be 70.63 ± 9.09 in patients with plate-screw, 66.85 ± 14.21 in patients with intramedullary nails, and 64.97 ± 15.57 in patients with external fixation. According to the SF-36 scores, it was determined that the physical health of the patients who underwent plate-screw was generally better than the patients who underwent intramedullary nails and external fixators. There was no difference between the groups in terms of mental health. Conclusion : Although the functional and radiological results of the plate-screw method used in the surgical treatment of humeral shaft fractures were better than the intramedullary nail and external fixator methods, there were no statistically significant differences between the groups. Therefore, the surgical method to be chosen should be determined according to the experience of the surgeon who will perform the surgery and the condition of the patient, considering its advantages and disadvantages.