Obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda cerrahi öncesi ve sonrasında ses analizi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of sound analysis results in pre-and after surgery in obstructive sleep apne syndrome
  1. Tez No: 499046
  2. Yazar: ŞABAN EYİSARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM ÖZEL, DOÇ. DR. AYŞE ADİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) toplumda %1-5 oranında görülen, hayat kalitesini bozması yanında ciddi kardiyovasküler morbidite sebebi olan bir hastalıktır. Anterior palatoplasti (AP) ile ekspansiyon sfinkter faringoplasti (ESF) ise hastalığın tedavisinde son yıllarda sıklıkla uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilmiş cerrahi yöntemlerdir. Çalışmanın amacı OUAS cerrahi yapılan hastalarda ses analizinde değişiklik olup olmadığının gösterilmesidir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya 18 yaş ve üstü 21 erkek, 7 kadın olmak üzere 28 hasta alınmıştır. Flexibl endoskopide hava yolu muayenesinde Müller manevrası ile retropalatal sirküler kollapsı olan, AHİ (Apne-hipopne indeksi) ile hafif yada orta düzey OUAS tanısı konulan, CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) tedavisi kullanmak istemeyen veya tolere edemeyen hastalar dahil edilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda sesli harflerin F0 değerleri incelendiğinde anlamlı değişiklik izlenmemiştir. F1 ve F2 değerlerinde ameliyat öncesi değerlere kıyasla F2 /u/ sesli harfinde frekans değerleri anlamlı derecede artmış, F1 /a/ ile F2 /i/ ,/o/ sesli harflerde ise anlamlı derecede azalma göstermiştir. F4'te anlamlı değişim gözlenmezken, F3 formant frekansta /ı/, /o/ ve /ö/ sesli harflerinde ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası değerler anlamlı bulunmuştur. Velofaringeal yetersizlik açısından /gag/ hecesindeki velar /g/ konsanantından sonra gelen /a/ sesli harfinin formant frekanslarında ise F3, F4 formant frekansta ameliyat öncesiyle ameliyat sonrası arasında anlamlı değişim gözlenmiştir. Nazaliteyi gösteren A1-P0 ve A1-P1 değerlerinde de ameliyat öncesiyle sonrası arasında anlamlı değişim olmuştur. SONUÇ: OUAS cerrahisi sonrasında hastalarda velofaringeal bölgedeki değişiklikler sebebiyle ses performanslarında değişiklik olabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a disease that affects 1-5% of the population, causing serious cardiovascular morbidity as well as impairing quality of life. Anterior palatoplasty (AP) and expansion sphincter pharyngoplasty (ESF) are surgical methods that have been successfully applied in the treatment of the disease in recent years and achieved successful results. The aim of the study is to show whether there is a change in the voice analysis in patients who underwent OSAS surgery. MATERIAL and METHODS: 28 patients, 21 males and 7 females, aged 18 years and over, were included in the study. Patients who diagnosed collapse in the retropalatal region with Müller maneuver in flexibl endoscopy examination and who diagnosed mildly or moderately OSAS with AHI, and who dont wont to use CPAP therapy and couldn't tolerate were included. RESULT: When we examined the F0 values of the vowels in our study, no significant changes were observed. In F1 and F2 values, frequency values increased significantly in F2 /u/ vowel compared to preoperative values and decreased significantly in F1 /a/ with F2 /i/, /o/ vowel. Preoperative and postoperative values were found significant in F3 formant frequency /ı/, /o/ and /ö/ phonetic letters while no significant change was observed in F4. In terms of velopharyngeal insufficiency, there was a significant change in the frequency of F3, F4 formant of /a/ vowel in /gag/ syllable between preoperative and postoperative. There was a significant change in A1-P0 and A1-P1 values indicating nasalty between postoperative and postoperative periods. CONCLUSION: Sound performance may change due to changes in the velopharyngeal region in patients following OSAS surgery.