Hyalüronik asit ve trombositten zengin fibrin'in kıkırdak viyabilitesine etkisi: Deneysel çalışma
The effect of hyaluronic acid and platelet rich fibrin on cartilage viability: Experimental study
- Tez No: 499045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Yapısal özelliklerinden dolayı sağlam, rahatça eğilip şekil verilebilen kıkırdak doku birçok cerrahi alanda kullanıma sunulmuştur. Bu dokunun görevini laiği ile yerine getirmesi yapı taşı olan kondrosit canlılığı ile birliktelik taşır. Çalışma hyalüronik asit ve trombositten zengin fibrinin kartilaj viyabilitesine ne derece etkin olduğunu karşılaştırmayı hedeflemiştir. GEREÇ ve YÖNTEM: Biz bu çalışmada 16 erkek Yeni Zellanda tavşanı kullanarak, hyalüronik asit ve trombositten zengin fibrinin kıkırdak canlılığını ne şekilde etkilediğini karşılaştırdık. Tavşanların kulaklarından elde edilen perikondriumlu kıkırdak hyalüronik asit ugulanan grup, trombositten zengin fibrine sarılan grup ve kontrol grubu olarak üçe ayrıldı. Daha sonra her grup kendi içinde ezilmiş, kıyılmış, herhangi bir fiziksel işlem yapılmamış normal kıkırdak grubu olarak üçe ayrıldı. Toplam 9 farklı grup elde ettikten sonra tavşanların sırtlarına kıkırdaklar yerleştirildi. Cerrahi işlem sonrası hayvanların takip aşamasında 5 hayvan kaybedildi. On iki hafta sonunda 11 tavşanla çalışma sonlandırıldı. Örnekler alındıktan sonra hayvanlar sakrifiye edildi. Alınan örnekler formolde bekletildikten sonra Hematoksilen-Eosin ve Masson's Trichrome boyaları ile histolojik olarak kıkırdak viyabilitesi (kondrosit çekirdek kaybı, periferal proliferasyon), matriks ve periferik dokuda değişiklikler (kollajen, fibrozis, inflamasyon, vaskularizasyon, osteoid metaplazi, fragmentasyon, miksoid değişiklikler) şeklinde değerlendirildi. Elde edilen veriler Wilcoxon Signed Ranks Testi ile istatistiksel olarak yorumlandı. BULGULAR: Kıkırdak viyabilitesi açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Trombositten zengin fibrin grubu ezilmiş, kıyılmış, normal kıkırdak gruplarının tümünde diğer gruplara nazaran vaskülarisazyonda ve inflamatuar değişikliklerde artış şeklinde anlamlı sonuçlar verdi. Hyalüronik asit gruplarında anlamlı olarak daha fazla çevre doku miksoid değişikleri saptandı. SONUÇ: Kıkırdak doku canlılığı üzerine hyalüronik asit ve trombositten zengin fibrinin birbirlerine ve kontrol grubuna üstünlükleri saptanmadı
Özet (Çeviri)
AIM: Due to its structural properties, firm, comfortable bendable cartilage texture are offered in many surgical field applications. Fulfillment of the task of this tissue is accompanied with chondrocyte vitality, which is a building stone of this tissue. The study aimed to compare the effectiveness of hyaluronic acid and platelet rich fibrin to cartilage viability. MATERİALS and METHODS: We compared the effect of hyaluronic acid and platelet rich fibrin on cartilage viability using 16 male New Zealand rabbits in this study. The cartilage with perikondrium obtained from the ears of the rabits were subdivided three as hyaluronic acid-treated group, the platelet rich fibrin -wrapped group and the control group. Then, each group was subdivided again three as a group of crushed, minced, normal cartilages that had not undergone any physical manipulation. After obtaining a total of 9 different groups, cartilages were placed on the rabbits' backs. After the surgical procedure, 5 animals were lost during the follow-up phase of the animals. After 12 weeks, the study were terminated with 11 rabbits. After the samples were taken, the animals were sacrificed. After the received specimens were incubated in the form, they were evaluated histologically as changes in cartilage viability (chondrocyte core loss, peripheral proliferation), matrix and peripheral tissue (collagen, fibrosis, inflammation, vascularisation, osteoid metaplasia, fregmantation, myxoid changes) with Hematoxylin-eosin and Masson's Trichrome stains. The obtained data were statistically interpreted by Wilcoxon Signed Ranks Test. RESULTS: There was no significant difference between the groups in terms of cartilage viability. The platelet rich fibrin group gave significant results in the crushed, minced, normal cartilage groups as compared with the other groups in vasculitis and inflammatory changes. Significantly more peripheral tissue myxoid changes were detected in the hyaluronic acid groups. CONCLUSION: The superiority of hyaluronic acid and platelet rich fibrin to each other and control group was not found on cartilage tissue viability