Adneksiyal kitlelerde frozen materyalleri ve parafin takip sonuçlarının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of frozen materials and paraffin tracking results in adnexal masses
  1. Tez No: 499087
  2. Yazar: İREM KALIPCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL REŞAT ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Adneksiyal kitleler, tüm yaş gruplarındaki kadınlarda sık görülen bir sorundur. Over kanseri olan kadınlar tipik olarak abdominal ağrı, şişkinlik, üriner veya pelvik semptomlar gibi ince, spesifik olmayan semptomlara sahiptir, bu da erken tespiti zorlaştırır. Bu nedenle, çoğu over kanseri vakası, kanser pelvis dışına yayılmış ileri bir aşamada teşhis edilir. Over neoplazmları, yüzey epitelyal tümörleri, germ hücreli tümörleri, seks kord stromal tümörleri ve sekonder maligniteleri içeren heterojen bir tümör grubudur. Farklı tümör kategorileri için tedavi planları farklıdır. Tedavinin ve cerrahinin belirlenmesinde hastanın yaşı fertilite durumu tümörun tipi ve evresi dikkate alınır. epitelyal tümörler için cerrahi seçenek benign, borderline ve malign tümörler açısından farklılık gösterir. Doğru yönetim yaklaşımı, doğru teşhis ve evrelemeye bağlıdır. Ameliyat öncesi tanı yöntemleri arasında serum tümör belirteç seviyesi ve görüntüleme yöntemleri yer alır. Serum tümör belirteci CA 125 over kanserine spesifik değildir. CA 125 endometriozis, fibroidler, adenomyozis, pelvik inflamatuar hastalık, menstruasyon ve gebeliğin 3. trimestiri gibi benign jinekolojik durumlarda da yüksek görülebilir. Adneksiyal bir kitlenin değerlendirilmesinde başvurulacak ilk görüntüleme yöntemi ultrasondur. Ancak ultrason retroperitoneal bölgeyi görüntülemede yetersizdir ve sonuçlar uygulayıcıya bağımlıdır. BT, MRI ve PET adneksiyal kitlelerin değerlendirilmesinde değerlidir. Ancak USG'ye göre pahalıdırlar ve kolay uygulanabilen yöntemler değillerdir. Görüntüleme yöntemlerinin özellikle büyük heterojen lezyonlarda over kitlelerinin doğru tanısında sınırlamaları vardır. Over lezyonlarının cerrahi tedavisi, lezyonun doğasına bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Preoperatif görüntüleme ve serum tümör belirteç seviyeleri, ovaryan lezyonların doğru kategorizasyonunda sınırlı bir değer taşıdığı için, primer bir tanı için intraoperatif patolojik değerlendirme sıklıkla istenir. Malign vakalarda bilateral salpingooferektomi, pelvik ve paraaortik lenf nodu diseksiyonu, peritoneal örnekleme (multipl peritoneal biyopsiler ve peritoneal sitoloji) ve omentektomi ile total abdominal histerektomiyi içeren evreleme laparotomisi yapılır. Benign tümörler genelde fertilite istemi olan genç kadınlar için sadece over kisti veya kitlelerin rezeksiyonu ile yönetilir. Öte yandan, sınırlı omental örnekleme ve klinik olarak genişlemedikleri takdirde lenf nodu diseksiyonu yapılmayan borderline tümörlerde genellikle konservatif bir yaklaşım izlenebilir Frozen kesit inceleme özellikle doğurganlığın korunması istenen genç kadınlarda uygulanacak cerrahi kapsamını belirlemede bir aracı olarak önem kazanmaktadır. Çoğu araştırma, %90'dan %97'ye kadar doğruluk oranı bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
Adnexal masses are a common problem in women in all age groupsWomen with ovarian cancer typically have subtle, nonspecific symptoms such as abdominal pain, bloating, urinary or pelvic symptoms 2, which makes early detection difficult. For this reason, most cases of over-cancer are diagnosed at an advanced stage of cancer spread outside the pelvis It is a heterogeneous group of tumors that include over-neoplasms, surface epithelial tumors, germ cell tumors, seks cord stromal tumors and secondary malignancies. Treatment plans for the different tumor categories are different. When the treatment and the surgeon are identified, the patient's age, fertility status, tumor type and stage are considered. The surgical option for epithelial tumors differs in terms of benign, borderline, and malignant tumors. The correct management approach depends on accurate diagnosis and staging. Preoperative diagnostic modalities include serum tumor marker level estimation and imaging. The serum tumor marker-CA 125 is not specific. CA 125 level can be normal in early stages of ovarian carcinoma CA 125 may also be seen CA 125 high in benign gynecological conditions such as endometriosis, fibroids, adenomyosis, pelvic inflammatory disease, menstruation and third trimester of pregnancy. To be evaluated in the evaluation of an adnexal first imaging method is US. But ultrasound Retroperitoneal region under visualizationinsufficient, Results are dependent on practitioner CT, MRI and PET are valuable in assessing adnexal masses. But they are expensive compared to USG and are not easy to implement. Imaging also has limitations in the accurate diagnosis of ovarian masses especially in large heterogeneous lesions. Surgical treatment of ovarian lesions varies considerably depending on the nature of the lesion. Because preoperative imaging and serum tumor marker levels have a limited value in the correct categorization of ovarian lesions, intraoperative pathological evaluation is often required for a primary diagnosis. In malign cases, staging laprotomy involving bilateral salpingo-oophorectomy, pelvic and para-aortic lymph node dissection, peritoneal sampling (multiple peritoneal biopsies and peritoneal cytology) and total abdominal hysterectomy with omentectomy is performed. Benign tumors are usually managed with resection of overcysts or masses only for young women with fertility problems. On the other hand, a conservative approach is usually available for borderline tumors with limited omental sampling and lymph node dissection if not clinically expanded. The frozen section is gaining prominence as a tool to guide surgical guidance, especially in young women who require protection of fertility. Most studies have reported accuracy from 90% to 97%.