Acil servise madde alımı ile başvuran hastaların retrospektif değerlendirilmesi
A retrospective analysis of patients admitted to the emergency department with substance use
- Tez No: 499086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere dünyada kullanımı giderek artan ve birçok ülkede toplumsal bir sorun haline gelen madde kullanımının ülkemizde de sorun olduğunu düşünüyoruz. Acil servis başvurularının önemli ve özel bir grubunu oluşturan sentetik kannabinoid kullanıcılarının demografik özellikleri, klinik prezentasyonları ve acil servisteki tüm süreçlerinin yönetimleri önemlidir. Bu hastaların acil servise başvuruları ile ilgili yeterli sayıda klinik çalışma yoktur ve mevcut klinik çalışmalar da sınırlı vaka sayılarına sahiptir. Çalışmamızda acil servise madde alımı ile ilişkili yıllar içerisindeki başvuru sıklığını ve gelişinden itibaren tanı, takip ve tedavi süreçlerini değerlendirerek bu hastalara acil servis hekimlerince farklı bir yaklaşım gerekip gerekmediğini saptamayı amaçladık. Sekonder olarak; hastaların sosyodemografik verileri, acil servisteki klinik durumları gibi veriler doğrultusunda, literatüre katkı sağlamayı ve toplumsal bilinçlendirmeyi artırmayı hedefledik. Method: Çalışmamıza 1 Ocak 2014 – 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında; 18 yaş üstü madde alımı ile acil servise başvuran hastalar alındı. Bu hastaların demografik özellikleri yanında acil servise nasıl geldikleri (112 ile-ayaktan), başvuru yılı, başvuru zamanı, klinik sonlanımları, geliş venöz kan gazı sonuçları, acil servisteki takip süreleri, geliş şikayetleri, verilen tedaviler, geliş vitalleri, tekrarlayan başvuruları, ve klinik sonlanımları incelendi. Çalışmamız retrospektif, kesitsel olarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Substance abuse which is also a very serious problem in our country, with an increasing rate becoming a social problem all over the world and especially in the underdeveloped-developing countries. The demographic characteristics, clinical presentations and all management processes of synthetic cannabinoid users which constitute a significant and specific group of emergency department admissions is important. There are not sufficient number of clinical trials about these patients and also current trials have limited number of subjects. In this study we aimed to investigate whether a different approach is needed for emergency physicians; by evaluating the diagnosis, follow-up and treatment processes of patients since the admission and whether there is an increase in the number of emergency service admissions over the years related to substance use. Our secondary object is to increse social awareness and contribute to the literature. Methods: 400 Patients aged 18 years and over who were diagnosed as substance intake in our emergency department between January 2014 and July 2017, enrolled in this study. In addition to the demographic features of these patients, we evaluated the way of arrival to the hospital, arrival time and year, clinical outcomes, venous blood gas findings, follow-up periods at emergency department, complaints, given treatments, initial vital signs, repetitive admission have been examined. Our study is retrospective and cross-sectional. The p-value 0.05 is considered significant with a confidence interval of %95. This study was approved by the local ethics committee of our hospital. Findings: 523 patients consisting of 505 males (96.6%) and 18 females (3,4%) enrolled in this study. 249 (47.6%) patients were discharged, 203(38.8%) patients left the emergency department unauthorisedly, 48 (9.2%) patients refused treatment, 21 (4%) patients were hospitalized and 2 (0.4%) patients died. We have found that the rate of emergency department admissions associated with synthetic cannabinoid has significantly increased over the years. The most common symptoms of the patients were aggression, meaningless movements (38.6%) and consciousness change (26.4%). 73,6% of patients was conscious, 2,1% was unconscious and 24,3% of them had confusion at the initial admission. Respiratory acidosis was the most common metabolic disorder (28,8%) found in initial blood gases of patients.