Nazotrakeal entübasyonda mc-grath series 5 videolaringoskop ve macintosh laringoskopun etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 499088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE AYSUN POSTACI, UZMAN İSMAİL AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Çalışmamızda mandibula fraktürü nedeniyle genel anestezi altında cerrahi geçiren hastalarda iki farklı yöntemle (Grup 1: McGrath series 5 VL ve GEB kullanılan seldinger yöntemi / Grup 2: Macintosh laringoskop ve Magill pensi kullanılan klasik yöntem) uygulanan nazotrakeal entübasyonun primer olarak kanama ve entübasyon süresi açısından karşılaştırmayı amaçladık. Ek olarak glottik görüntü kalitesi, hemodinamik yanıtlar ve boğaz ağrısı, ses kısıklığı gibi erken komplikasyonlar yönünden karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Prospektif randomize bir klinik araştırma olan çalışmamız Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde Mart 2016- Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız mandibula fraktürü nedeniyle elektif rekonstrüksiyon cerrahisi geçiren 18-65 yaş arası, ASA risk skoru I-III 46 hastada gerçekleştirilmiştir. Randomizasyon sonrası bir grup macintosh laringoskop ve magill pensi ile entübe edilirken diğer grup videolaringoskop ve gum elastic buji ile entübe edilmiştir. Hastaların tiromental, sternomental, interinsizör mesafeleri, Mallampati ve CL skorları kaydedilmiştir. Entübasyon süreleri ve kanama komplikasyonu primer hedef olmak üzere iki yöntem karşılaştırılmıştır. BULGULAR Çalışmamızda iki grup arasında; cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi, ASA, tiro-mental mesafe, sterno-mental mesafe, interinsizör mesafe, Mallampati skoru yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur (p>0,05). İki yöntem arasında; uygulayıcının subjektif entübasyon zorluk derecesi değerlendirmesi, deneme sayısı, Cormack Lehane skoru, laringeal bası gereksinimi, entübasyon süresi, vital bulgular, postoperatif kanama, postoperatif boğaz ağrısı, postoperatif ses kısıklığı yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p>0,05). SONUÇ McGrath series 5 Videolaringoskop kullanılarak Gum elastik buji kılavuzluğunda seldinger yöntemi ile nazotrakeal entübasyon uygulaması entübasyon süresini, girişim sayısını ve kanama vb. komplikasyonları arttırmadan güvenle kullanılabilecek alternatif bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
İn this study we aimed to compare two different methods of nasotracheal intubation(Group 1: Seldinger method using McGrath series 5 VL and GEB / Group 2: Classical method using Macintosh laryngoscope and Magill pens) in terms of bleeding and duration of intubation in patients undergoing general anesthesia due to mandibular fracture. In addition; we compared glottic image quality, hemodynamic responses, and early complications such as sore throat, voice anxiety between groups. MATERIAL AND METHODS Our study, a prospective, randomized clinical trial, was performed in the Ankara Numune Training and Research Hospital operating rooms between March 2016 and March 2017. It was performed in 46 patients with an ASA risk score of IIII between 18 and 65 years who underwent elective reconstruction surgery due to mandibular fracture. After randomization, intubation was performed with macintosh laryngoscope and magill pens in one group while VL and GEB in other group. Patients' thyromental, sternomental, interincisor distances, Mallampati and CL scores were recorded. Two methods have been compared; intubation times and bleeding complication as primary target. RESULTS In our study, between two groups; There was no statistically significant difference in terms of gender, age, body weight, height, body mass index, ASA, tiro-mental distance, sterno-mental distance, interinser distance, Mallampati score (p> 0,05). Between the two methods; there was no statistically significant difference between the performer's subjective intubation difficulty grade evaluation, number of trials, Cormack Lehane score, laryngeal pressure requirement, duration of intubation, vital findings, postoperative bleeding, sore throat and postoperative voice distress (p> 0,05). CONCLUSION Nasotracheal intubation with seldinger method using GEB and VL; it may be an alternative method that can be safely used without increasing the number of complications, the number of interventions and the duration of intubation.