Gestasyonel diabetes mellitus tanısı almış gebelerde fetal miyokardiyal morfolojik ve fonksiyonel değişiklikleri değerlendirmek
Evaluation of fetal myocardial morphological and functional changes in gestational diabetes mellitus diagnosed pregnancy
  1. Tez No: 499096
  2. Yazar: KEVSER POLATER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Gestasyonel Diabetes Mellitus tanısı almış gebelerde fetal miyokardiyal morfolojik ve fonksiyonel değişiklikleri değerlendirmek ve aynı popülasyondaki normal gebeliklerle karşılaştırma yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif çalışmamız, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan tekil gebelik ve gestasyonel diyabet mellitus tanısı almış 23 gebe ve kontrol grubunu oluşturan 28 gebeden oluşmaktadır. 24-32. haftalar arasındaki bu 51 gebenin fetal kardiyak yapı ve fonksiyonları incelendi. Fonksiyonel parametreleri değerlendirmek ve herhangi bir kardiyak yapısal anormalliği saptamak için fetal ekokardiyografi (iki boyutlu ultrasonografi, M-mode ultrasonografi , pulse wave doppler ve doku doppleri ile görüntüleme) kullanıldı. Fetal ekokardiyografi Amerikan Ekokardiyografi kılavuzlarına göre tecrübeli olarak değerlendirilen Çocuk Kardiyolojisi alanında doçent ünvanına sahip bir uzman tarafından yapılmıştır (Doç. Dr. Barış Güven). Bulgular: İki boyutlu ultrasonografi, M-mode ultrasonografi ile bakılan morfolojik kardiyak parametrelerden diyastolik interventriküler septum kalınlıklarında, gebeler gebelik haftalarına göre 24-28 haftalar ve 29-32 haftalar aralarında iki alt grupta incelendiğinde 29-32 hafta grubunda IVSD arasındaki fark istatiksel olarak daha anlamlı değerlere ulaşmaktadır (p=0,0051). Pulse wave doppler ile bakılan moyokardiyal fonksiyonel parametrelerden mitral erken diastolik tepe dolum hızı (M E) ve mitral geç diastolik tepe dolum hızı (M A) hasta grubunda daha yüksek olarak saptanmıştır. Bu değerler istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.049, p=0.047). Alt grup incelemesinde 24 hafta ile 28 haftalar arasındaki gebelerin sol ventrikül doku doppler (TDI) parametrelerinden LV E/Ea değerleri arasında istatiksel olarak anlamlılık saptandı (p=0.01). Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda hasta grubunda saptanan IVSD'deki (diastolik interventriküler septum kalınlığı) kalınlık artışı ve ventriküler fonksiyon bozukluğunu destekler nitelikteki verilerimiz mevcuttur ve bunlar literatür bilgileri ile uyuşmaktadır. Hasta grubunda saptanan IVSD'deki bu kalınlık artışı, hasta grubumuzun çoğunluğunu iyi glisemik kontrollü GDM'li gebelerin oluşturması sebebiyle, glisemik kontrolden bağımsız GDM'li gebelerde IVS'de kalınlık artışı mevcuttur diyebiliriz. Çalışmamızda istatiksel olarak anlamlı çıkan diğer parametrelerden, GDM'li gebelerde ölçülen mitral erken diastolik tepe dolum hızı (M E) ve mitral geç diastolik tepe dolum hızı (M A)'nda artmış hızlar saptanmıştır. Araştırmalar diyabetik anne fetüslerinde atrioventriküler kapakta daha yüksek ivmeli bu hız artışını kronik hipoksemiye kompensatuar bir mekanizma ile açıklamışlardır, çalışmamızda da bu görüşü destekler nitelikte sonuçlar ortaya çıkmıştır. Doku doppleri ile ölçülen sonuçlarda 24-28.haftalar arasındaki diyabetik anne fetüslerinde sol ventrikül E/Ea oranları anlamlı yüksek bulunmuştur. Bu sonuç diyabetik olmayan fetüslere kıyasla diyabetik anne fetüslerinin kardiyak fonksiyonlarında subklinik bir düşüş olabileceğini göstermiştir. Bulgularımız diyabetik anne bebeklerinde ventriküler hipertrofinin yokluğunda bile miyokard performansındaki değişimleri içerdiğini düşündürmektedir. Doku Doppler (TDI=Tissue Doppler İmaging) ve pulsed wave Doppler, kardiyak disfonksiyonların gösterilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızın geleneksel olarak kullanılan iki boyutlu USG ve pulse wave doppler ile birlikte TDI verilerini içermesi bilimsel olarak katkı sağlayıcıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate fetal myocardial morphological and functional changes in pregnancies with Gestational Diabetes Mellitus and compare them with normal pregnancies in the same population. Our prospective study consisted of 23 pregnant women who were diagnosed as singleton pregnancy and gestational diabetes mellitus who met the inclusion criteria and 28 of the control group. The fetal cardiac structures and functions of these 51 pregnant women between 24-32th week were examined. Fetal echocardiography (two-dimensional ultrasound, pulse wave doppler and tissue doppler imaging) was used to evaluate functional parameters and to detect any cardiac structural abnormality. Fetal echocardiography was performed by an expert with the title of Associate Professor in the field of Pediatric Cardiology which was evaluated according to American Echocardiography guidelines (Dr. Barış Güven). In conclusion, we present our data supporting the increase in thickness of IVSD (diastolic interventricular septum thickness) and ventricular dysfunction detected in the patient group in our study, which are consistent with the literature information. We can say that this increase in IVSD in the patient group is due to the fact that the majority of the patient group is composed of GDM with good glycemic control and there is a thickness increase in the IVS in GDM with independent GDM. Other parameters that were statistically significant in our study were increased rates of mitral early diastolic peak filling (M E) and mitral late diastolic peak filling (ME) measured at GDM gestations. The investigations revealed a higher accelerated rate increase in the atrioventricular valve in diabetic mother fetuses with a mechanism of chronic hypoxia compensatory mechanism, which in turn supported this view. In the results measured with tissue doppler, the left ventricular E / Ea ratios were found to be significantly higher in diabetic mother fetuses between 24th and 28th week. This result has shown that there may be a subclinical decrease in cardiac function of diabetic mother fetuses compared to non-diabetic fetuses. Our findings suggest that diabetic mothers include changes in myocardial performance even in the absence of ventricular hypertrophy in infants. In the results measured with tissue doppler, the left ventricular E / Ea ratios were found to be significantly higher in diabetic mother fetuses between 24th and 28th week. This result has shown that there may be a subclinical decrease in cardiac function of diabetic mother fetuses compared to non-diabetic fetuses. Our findings suggest that diabetic mothers include changes in myocardial performance even in the absence of ventricular hypertrophy in infants.