Abdominal aort anevrizmalı hastalarda sitokrom P450 ve glutatyon S transferaz izozimlerinin expresyonlarının immünohistokimyasal incelenmesi
  1. Tez No: 499095
  2. Yazar: MEHMET ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Abdominal aort anevrizması (AAA), karın bölgesindeki aort damarının incelmesi ve genişlemesine bağlı olarak meydana gelen damarsal bir hastalıktır. Daha çok ileri yaş grubun hastalığı olan AAA, önemli morbidite ve mortalite nedenidir. Rüptüre olduğu takdirde mortal seyredebilmektedir. AAA oluşumuna neden olarak patofizyolojik mekanizmalarla ilgili daha önce yapılmış çalışmalar bulunmakla birlikte halen keşfedilmesi gereken mekanizmalar var olduğuna inanmaktayız. Çalışmamızda, insan vücudunun hücresel boyuttaki oksidatif hasarı önlemek için geliştirdiği bazı hücresel mekanizmalar incelenmiştir. Bu mekanizmalar; konjugasyon sisteminin elemanı olan Faz 2 enzimlerinden Glutatyon-S-Transferaz-Pi-1 (GSTP-1), izozimi ve Faz 1 Sitokrom P450 enzim sistemi elemanlarından CYP1A1, CYP1B1 enzimleridir. Çalışmamızda, bu enzimlerin ekspresyonları kontrol ve çalışma gruplarında incelenerek anevrizma etyopatogenezindeki rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2017 Ocak ve 2018 Ocak döneminde SBÜ Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi SUAM Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde AAA nedeni ile ameliyata alınan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubunu AAA hastaları (Grup 1, n:15) oluştururken, kontrol grubunu (Grup 2, n:15) aort çapı normal sınırlarda olan hastalıklı aort dokusu olmayan koroner arter hastaları oluşturdu. Patoloji parçaları immünohistokimyasal boyama yöntemi ile GSTP-1, CYP1A1 ve CYP1B1 ekspresyonları açısından incelendi Bulgular: Çalışma grubunda yani anevrizmatik dokuda GSTP-1, CYP1A1, CYP1B1 enzimlerinin ekspresyonları değerlendirildiğinde CYP1A1 anevizmatik grupta 15 hastadan 6'sında boyaması gerçekleşti ancak kontrol grubunda boyaması gerçekleşmedi. GSTP-1 iki grupta da boyaması gerçekleşmedi. CYP1B1 ise çalışma grubunda 10 hastada, kontrol grubunda 11 hastada boyaması gerçekleşmiştir ve istatiksel açıdan anlamlı değildir. Sonuç: CYP1A1'in anevrizmatik grupta yüksek olması dejeneratif sürece yaptığı katkı açısından anlamlıdır. CYP1B1'de bu sürece katkı yapabileceğini gösteren başka çalışmalar olmakla birlikte çalışmamızda anlamlı çıkmamıştır. GSTP1 ise antioksidan mekanizma açısından önemlidir ancak çalışmamızda iki grupta da negatif saptanmasından dolayı ileri çalışmalara ihtyiyaç olabilir. Bu veriler ışığında, oksidan mekanizmaların aktivasyonunu düşündürmektedir ve diğer mekanizmaların da çalışılmasına ihtiyaç olmakla beraber anevrizmatik dokuda dejeneratif sürecin etkin olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar ileride yapılacak diğer çalışmalara ışık tutacaktır. Hastalığın etyopatogenezine yönelik daha ayrıntılı bilgiler elde edilecektir ve nihayetinde hastalığın önlenmesinde önemli yol katedilecektir.
Özet (Çeviri)
Aım: Abdominal aortic aneurysm (AAA) is a vascular disease that occurs in the abdominal egion due to dilation and enlargement of the aorta. AAA is a major cause of morbidity and mortality in a more advanced age group. If it is a rupture, it can be a mortal. There are previous studies of pathophysiological mechanisms leading to AAA formation, we believe that there are mechanisms that need to be explored. In our work, we have examined some cellular mechanisms that has developed to prevent oxidative damage in the human body. These mechanisms are Phase 1 Cytochrome P450 enzymes that are CYP1A1 and CYP1B1 enzymes and the Phase 2 Glutathione-S-Transferase-Pi-1 (GSTP-1) isozyme. The aim of this study to investigate the roles of these enzymes in the etiopathogenesis of the aneurysm in control and study groups. Materıals and Methods: In this study we investigated the immunohistochemical staining characteristics of cytochrome P450 1A1 (CYP1A1), CYPB1 and glutathione S-transferase P1 (GSTP1), isoenzymes in AAA and control tissues from 30 patients. They were obtained from 30 patients, were diagnosed at Health Sciences University, Türkiye Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, Ankara, Turkey, between 2017 and 2018. The study group consisted of AAA patients (Group 1, n: 15) while the control group (Group 2, n: 15) had coronary artery disease. Results: When the expression of GSTP-1, CYP1A1, CYP1B1 enzymes in the aneurysmal tissue was evaluated in the study group, the CYP1A1 staining was performed in 6 of 15 patients in the aneurismatic group, but not in the control group. GSTP-1 was not stained in either group. CYP1B1 was stained in 10 patients in the study group and in 11 patients in the control group and is not statistically significant. Conclusıon: The high level of CYP1A1 in the aneurysmal group was significant for its contribution to the degenerative process. CYP1B1 may not role in this process. GSTP1 is important for the antioxidant mechanism but it may be necessary for further study due to its negative detection in both groups. This study showed that the activation of oxidative mechanisms in the degenerative process is effective in aneurysmal tissue. As well as other mechanisms should be studied. Further studies should be done in the future. CYP1A1 may have a role in the etiopathogenesis and prevention of the disease.