Soliter pulmoner nodül karakterizasyonunda manyetik rezonans görüntüleme ile difüzyon ağırlıklı sekansların kullanımı
Diffusion weighted imaging in solitary pulmonary nodule characterization
  1. Tez No: 499104
  2. Yazar: ERDEM FATİHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR NERCİS KOŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Soliter pulmoner nodüllerin (SPN) transtorasik biyopsi öncesinde manyetik rezonans görüntülemeyle (MRG), difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) ve T2 ağırlıklı görüntüler (T2AG) aracılığıyla, tümöral hücre yoğunluğunu tespit ederek benign-malign nodül ayrımında DAG ve görünür difüzyon katsayısı (ADC) haritalamasında yeni eşik değerleri belirlemektedir. Gereç ve Yöntemler: 1 Mart 2016-30 Eylül 2016 tarihleri arasında, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği'nde bilgisayarlı tomografi (BT) tetkikinde soliter pulmoner nodül saptanan 53 hastaya prospektif olarak MRG (T1AG, T2AG) ve DAG (b=0, b=500 ve b=1000) tetkiki gerçekleştirildi. Her hastaya ADC haritası oluşturuldu. Biyopsi işlemi öncesinde nodülden T2AG'de lezyon kas intensitesi oranı (LKO), her b değeri için lezyon spinal kord difüzyon oranı (LSO0, LSO500 ,LSO1000) ve nodülün ADC değeri ölçüldü. Hastaların histopatolojik sonuçlarıyla korele edilerek değerlendirme gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 53 hastanın %30,2'si kadın (n:16) ve %69,8'i (n:37) erkek hastadan oluşmaktaydı. Toplamda 53 hastanın 17'si benign (%32,1) ve 36'sı malign (%67,9) olarak saptanmıştır. Hastanın yaş aralığı 40-82 yıl olup ortalaması 61,7±9,1 yıldı. Hastaların nodül çapı 10-30 mm aralığında olup ortancası 24 mm'idi. LSO0 ve LKO değerleri maligniteyi öngörmede anlamlılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to assess magnetic resonance imaging (MRI), diffusion-weighted imaging (DWI), T2 weighted image (T2WI) and apparent diffusion coefficient (ADC) maps thresholds value before computed tomography (CT) -guided transthorasic biopsy in solitary pulmonary nodules (SPN) by describing tumoral cell density. Materials and methods: The study was performed at Ankara Training and research hospital. From 1 March 2016- 30 September 2016, fifty-three patients who had SPN prospectively evaluated with MRI (T1WI, T2WI) and DWI b=0, b=500, b=1000). ADC maps was created for each patient. Before the biopsy, lesion muscle ratio (LMR) at T2WI, ADC value, lesion spinal cord ratio at each b values at DWI (LSR0, LSR500 ,LSR1000) were noted for each SPNs. The measurements were correlated with the histopathological results of the patients. Results: 53 patients included in the study, 30.2% (n:16) were female and 69.8% (n:37) were male. The lesions of the patients were composed of 17 benign (32,1%) and 36 malign SPNs (67,9%). The age of the population varies between 40-82 years, with a mean of 61.7 ± 9.1 years. The SPN diameters were between 10 and 30 mm, and the median was 24 mm. LSR0 and LMR values were not statistically significant in detecting malignancy.