Kronik obstrüktif akciğer hastalarına verilen eğitim ve danışmanlık programının dispne, sağlık durumu ve bakım bağımlılığı üzerine etkileri
The effects of the education and counseling program on dyspnea,health status and care dependency in patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 499156
  2. Yazar: AYLİN HELVACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÖK METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Hemşirelik, Chest Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu yarı-deneysel araştırmanın amacı, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan hastalara verilen eğitim ve danışmanlık programı (KOAH-EDP)'in dispne, sağlık durumu ve bakım bağımlılığına etkilerinin belirlenmesi ve KOAH-EDP'in uygulanabilirliğinin değerlendirilmesidir. Araştırma Ağustos 2017-Mart 2018 tarihleri arasında Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 30 KOAH'lı hastayla yürütülmüştür. Araştırmanın 1. ve 4. haftaları arasında haftada bir kez ev ziyareti yapılmış ve eğitim kitapçığında yer alan konular hastalara anlatılmıştır. Takiben hastalar 5. ve 8. haftalar arasında haftada bir kez telefonla aranarak danışmanlık sürdürülmüş, 8. ve 12. haftalar arasında ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmada Dispne-12 Ölçeği, KOAH Değerlendirme Testi (CAT), Bakım Bağımlılığı Ölçeği (CDS), hastaların semptomlarını subjektif açıdan değerlendirmede telefonla danışmanlık izlem formu ve programa ilişkin memnuniyeti belirlemede Görsel Analog Skala (VAS) kullanılmıştır. Araştırma verileri (Dispne-12 Ölçeği, CAT ve CDS) hastalarla ilk görüşme (0. hafta) sırasında ve araştırmanın 4., 8. ve 12. haftalarında yüz-yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Araştırmada, ilk değerlendirme (0. hafta) ve son değerlendirme (12.
Özet (Çeviri)
The aim of this quasi-experimental study was to determine the effects of Chronic Obstructive Pulmonary Disease based Education and Counseling Program (COPD-ECP) on dyspnea, the health status and care dependency in patients with COPD and to assess the feasibility of COPD-ECP. The study was carried out in Ankara Ataturk Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital between August 2017 and March 2018 in 30 patients with COPD. The patients were visited once a week between 1th and 4th weeks, and the sections in the booklet were explained to the patients. Following, phone-interviews were performed once a week between 5th and 8th weeks to maintain education and counseling, and no intervention was applied between 8th and 12th weeks. The Dsypnea-12 Scale, the COPD Assessment Test (CAT), the Care Dependency Scale (CDS), the Phone Counseling Follow-up Form were used and Visual Analog Scale (VAS) was utilized to provide subjective assessments of the symptoms and satisfaction with COPD-ECP in the study, respectively. The data (The Dsypnea-12 Scale, CAT and CDS) were collected during the first interview (0 week), and 4th, 8th and 12th weeks of the study via face to face.