Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylere tele-danışmanlık yöntemi ile uygulanan ev tabanlı izlem, danışmanlık ve egzersiz eğitimlerinin bireylerin hastaneye tekrarlı yatışına ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of home-based monitoring, counseling and exercise training applied via tele-consultancy method to individuals with chronic obstructive lung disease, on repeated hospitalization and quality of life
- Tez No: 862559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışma, tele-danışmanlık yöntemi ile temellendirilmiş ev tabanlı izlem, danışmanlık ve egzersiz eğitimlerinin KOAH'lı bireylerin hastaneye tekrarlı yatışlarına ve yaşam kalitelerine etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Tek kör randomize kontrollü deneysel çalışma olarak gerçekleştirilen çalışmanın verileri Temmuz 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Giresun Doktor Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Göğüs Servisinden yatmakta olan ve araştırma kriterlerine uyan 80 KOAH hastasından oluşmaktadır. Çalışmanın verilerini“Hasta Bilgi Formu”,“SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği (Kısa Form–SF-36”, KOAH“Hasta Egzersiz İzlem çizelgesi”ile toplanmıştır. Müdahale grubunda yer alan bireylere solunum egzersizleri eğitimi verilmiştir. Verilen eğitimlerin ardından hastalara haftalık egzersiz programları eğitim kitapçığının arka sayfasında kontrol çetelesi şeklinde eklenmiş ve bireylerle 12 hafta boyunca haftada bir kez olmak şartıyla telefon görüşmesi yapılmıştır. Kontrol grubu hastalarına 12 haftalık süreçte herhangi bir girişim uygulanmamış, 12 haftanın sonun bireyler telefonla aranarak son test uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to investigate the effects of home-based monitoring, counseling and exercise training based on tele-consultancy method on repeated hospitalizations and quality of life of individuals with COPD. Material and Method: This study was designed as a single-blind randomized controlled experimental study. The study was conducted between May 2022 and May 2023. The sample of the study consists of 80 COPD patients who were hospitalized in the Chest Service at Giresun Doctor Ali Menekşe Chest Diseases Hospital and met the research criteria. The data of the study were collected with the“Patient Information Form”,“SF 36 Quality of Life Scale (Short Form-SF-36”, COPD“Patient Exercise Monitoring Chart”. Individuals in the intervention group were given breathing exercise training and following the training, the patients received weekly exercise programs. It was added as a control tally on the back page of the training booklet, and a phone call was made to the patients once a week for 12 weeks. No intervention was applied to the control group patients during the 12-week period. In the evaluation of the data, independent two-sample t test, Mann-Whitney U test, Will Coxon analysis were used.