Acil servise başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalarının bakım bağımlılık düzeyleri ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of care dependency levels and related factors in chronic obstructive pulmonary patients admitted to the emergency department
- Tez No: 936958
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, acil servise başvuran kronik obstrüktif akciğer hastalarının (KOAH) bakım bağımlılık düzeyleri ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla prospektif ve tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini Ocak 2024-Haziran 2024 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin acil servisine KOAH tanısı ile başvuran 208 hasta, örneklemini ise 197 KOAH hastası oluşturdu. Veriler, Hasta Bilgi Formu ve Bakım Bağımlılığı Ölçeği ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplandı. Veriler, sayı, yüzde, ortalama, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü ANOVA testi, pearson ki-kare testi ve fisher freeman halton testi ile değerlendirildi. Hastaların Bakım Bağımlılığı Ölçeği puan ortalaması 46.09±19.47 olarak ortalamanın altında bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted prospectively and descriptively in order to determine the care dependency levels and associated factors of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) patients who were admitted to the emergency department. The universe of the study consisted of 208 patients who were admitted to the emergency department of a state hospital with a diagnosis of COPD between January 2024-June 2024, and the sample consisted of 197 COPD patients. Data were collected using the Patient Information Form and the Care Dependency Scale using the face-to-face interview technique. Data were evaluated using number, percentage, mean, independent groups t-test, one-way ANOVA test, Pearson chi-square test and Fisher Freeman Halton test. The patients' Care Dependency Scale mean score was found to be 46.09±19.47, which was below the average.