Öğretmenlerde fiziksel aktivite düzeyi ve benlik saygısının incelenmesi
Physical activity level in teachers and examination of respect for self
- Tez No: 499186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM CİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı; cinsiyetin, mesleki branşın, öğretim kademesinin, öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyi üzerindeki etkisini ve öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyi ve benlik saygısının incelenmesidir. Araştırmaya 167 kadın, 197 erkek, toplamda 364 öğretmen gönüllü olarak katıldı. Öğretmenlere Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA)'nin kısa formu ve Rosenberg Benlik Saygısı anketi uygulandı. Parametrik varsayımlar yerine gelmediği için fiziksel aktivite düzeyi ve benlik saygısı skorlarının cinsiyet faktörüne göre karşılaştırmasında Mann-Whitney U testi, ikiden daha fazla düzeyi olan faktörlere göre karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis H testi kullanıldı. Kruskal-Wallis H testi sonuçları anlamlı bulunduğunda, ikili karşılaştırmalar Mann-Whitney U testi ile yapıldı. Fiziksel aktivite düzeyi ile benlik saygısı puanları arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile incelendi. Araştırmaya katılan öğretmenlerin çok azında (n=5) benlik saygısı puanının orta düzeyde olduğu, diğer tüm öğretmenlerin benlik saygısı düzeyinin yüksek olduğu gözlendi. Öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyleri ve benlik saygısı puanları cinsiyete göre karşılaştırıldığında, erkek öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyinin kadın öğretmenlerden daha yüksek olduğu (z skoru=3,035, p=0,002), benlik saygısı puanlarının ise cinsiyetler arasında benzer olduğu görüldü (p>0,05). Öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyleri ve benlik saygısı puanları görevli olduğu okula göre karşılaştırıldığında, ortaokul ve lise öğretmenlerinin fiziksel aktivite düzeyinin ilkokul öğretmenlerinin fiziksel aktivite düzeyinden daha yüksek olduğu bulundu (x2=6,450, p=0,040). Benlik saygısı puanları arasında görevli olduğu okula göre anlamlı bir fark bulundu (x2 =7,765, p=0,021). İlkokul öğretmenlerinin benlik saygı puanı lise ve ortaokul öğretmenlerinin benlik saygı puanından yüksekti (z skoru=2,48, p=0,043). Öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyleri ve benlik saygısı puanları branşa göre karşılaştırıldığında, beden eğitimi öğretmenlerinin fiziksel aktivite düzeyinin sınıf ve branş öğretmenlerinden daha yüksek olduğu bulunurken (x2 =8,476, p=0,037), benlik saygısı puanları arasında branşa göre anlamlı bir fark tespit edilmedi (x2 =6,116, p=0,106). Öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyleri ve benlik saygısı puanları yaşa göre karşılaştırıldığında, anlamlı farklılıklar tespit edilmedi (sırasıyla, x2=6,710, p=0,460; x2=1,889, p=0,966).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; gender, occupational branch, effect of teaching level of teachers and examination of physical activity and self-esteem of teachers. One hundred sixty seven female and 197 male teachers totally 364 participated voluntarily in the study. International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)-Short Form and Rosenberg's Self-Esteem Scale was administrated to the participants by self-report. Because the parametric assumptions is not satisfied, Mann-Whitney U test was used for comparison of physical activity levels and on self-respect scores according to gender factor, and Kruskal-Wallis H test was performed for branch and teaching level factors. When the results of Kruskal-Wallis H test were found significant, pair-wise comparisons was performed by means of Mann-Whitney U test. The Spearman's Rank Correlation Coefficient is used to discover the relations between physical activity level of teachers and on self-respect. It was observed in this study that a few teachers (n=5) were intermediate the scores of self-respect and that the others were high level of self-respect scores. When the physical activity level of teachers and self-respect scores were compared to gender, the physical activity level male teachers were significantly higher than female teachers (z score=3,035, p=0,002), while self-respect scores were similar to each other in gender (p>0,05). When the physical activity level of teachers and self-respect scores were compared in terms of worked school, the physical activity level of secondary and high school teachers was significantly higher than primary school teachers (x2=6,450, p=0,040). A significant difference was found between teachers in terms of worked school (x2 =7,765, p=0,021). The self-respect score of the primary school teachers was significantly greater than that of secondary and high school teachers (z score = 2,48, p=0,043). When the physical activity level of teachers and self-respect scores were compared to branch, while the physical activity level of the physical education teachers was significantly higher class and branch teachers (x2 =8,476, p=0,037), a significant difference was not found between branches in terms of self-respect (x2 =6,116, p=0,106). When the physical activity level of teachers and self-respect scores were compared to age, no significant differences were found in the physical activity level of teachers and self-respect scores, respectively (x2=6,710, p=0,460; x2=1,889, p=0,966).