Genç yetişkinlerde fiziksel aktivite düzeyi ve vücut kompozisyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between the physical activity level and body composition in young adults
- Tez No: 499187
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ SERDAR BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma genç yetişkinlerde fiziksel aktivite düzeyi ve vücut kompozisyonu arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya gönüllülük prensibine göre toplam 1970 (1017 Kadın, 953 Erkek) genç yetişkin katıldı. Katılımcılara uluslararası fiziksel aktivite anketi (UFAA) kısa form uygulandı. Uluslararası fiziksel aktivite anketi ile haftalık şiddetli, orta dereceli fiziksel aktivite, yürüme ve günlük oturma süreleri belirlendi. Katılımcıların toplam fiziksel aktivite süresi hesaplandı ve inaktif, minimal aktif ve aktif biçiminde sınıflandırıldı. Vücut kütle indeksi (VKİ), boy uzunluğu ve vücut ağırlığından formülle hesaplandı. Vücut kütle indeksi, şiddetli, orta şiddetli, toplam fiziksel aktivite ve yürüyüş değişkenlerinde erkek katılımcıların ortalamaları kadınlardan önemli düzeyde yüksekti. Genç erkeklerin %64'ü, kadınların sadece %32'si toplamda ise katılımcıların %42'si fiziksel olarak aktif sınıflamasında yer aldığı saptanmıştır. Araştırma sonuçları üniversiteli genç erişkinlerin özellikle de kadınların fiziksel olarak yeterince aktif olmadıkları göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the relationship between physical activity level and body composition in young adults. A total of 1970 young adults (1017 Female, 953 Male) participated in a survey based on the principle of voluntary participation. Participants were administered a short form of the international physical activity questionnaire (IPAQ). The international physical activity questionnaire investigated weekly severe and moderate physical activities, duration of walking periods, as well as a daily sitting time. Total duration of physical activity for all participiants was calculated and classified as inactive, minimal active and active. The body mass index (BMI) was obtained from formulas for estimating weight and height values. According to results, the BMI of male participants was significantly higher than that of females, considering variables such as severe, moderate, total physical activity and walking. Furthermore, it was found that 42% of participants were physically active, with 64% of males and only 32% of females entering this group. Results of the research show that young university adults, especially women, are not physically active enough.