Köpeklerde artıculatıo genu'nun radyolojik ve bilgisayarlı tomografi sonuçlarının teşhis yönünden karşılaştırılması
Comparison of the results of radiological and computer tomography of knee joints in dogs
- Tez No: 499215
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Köpeklerde art. Genu; diartrodial, kompleks, condyler sinoviyal bir eklemdir. Eklem yüzeyleri eklem içi fibrokartilaj ve menisküsler tarafından birbirinden ayrılır. Köpeklerde art. genu'da en sık görülen problemlerin başında ön çapraz bağ kopmaları olduğu gibi menisküs yaralanmaları gelmektedir. Özellikle ön çapraz bağların kısmi ve tam kopmaları ciddi osteoartritisin (OA) oluşmasına sebep olur. Bu yüzden ön çapraz bağ kopmalarında erken teşhis önemli olmaktadır. Köpeklerin ön çapraz bağ kopukları anatomik ve duruş pozisyonlarından dolayı sık görülür. Tam ve kısmi kopmalar ciddi osteoartritisn (OA) oluşmasına sebep olur. Osteoartritis (dejeneratif eklem hastalığı, hipertrofik artritis, osteoartrozis) köpeklerde görülen en önemli eklem hastalıklarındandır. Köpeklerde topallıkların yaklaşık %37'sinin OA'dan ileri geldiği bildirilmektedir. Sinovial eklemlerin eklem kıkırdağında progresif dejenerasyona ilave olarak, kemik ve yumuşak dokuda değişikliklerle karakterize, heterojen bir hastalık olarak tanımlanır. Kıkırdak kaybı ve osteofit üremesiyle karakterizedir. Ön çapraz bağ kopuklarının erken teşhisi hastalığın prognozu açısından önemlidir. S.Ü. Veteriner Fakültesi, Cerrahi Anabilim Dalına getirilen 12 adet değişik ırk, cins, yaş ve ağırlıkta köpek çalışmanın materyali olarak kullanılacaktır. Sadece sağ A. genu değerlendirilecektir. Köpeklerde öncelikle rutin sistemik ve klinik muayeneleri yapılacak. Yürüyüş, ağrı ve basış analizlerinin ölçülmesinden sonra olgulara öncelikle üç yönlü radyografik muayene (Ayakta Craniocaudal (CrCa), medio-lateral (ML), tibial kompreste mediolateral (ML)) yapılacaktır, ihtiyaca göre pozisyon sayısı arttırılacaktır. Bu amaçla seyyar röntgen cihazı (Ralco, Italy) ve sabit röntgen cihazı (Siemens, Germany) kullanılacaktır. Tomografi uygulamasında Bilgisayarlı tomografi (Asteion, Toshiba Medical Systems Corporation, Japan)'den yararlanılacaktır. Bulgular klinik muayene, yürüyüş, ağrı ve basış analizleri, radyolojik muayeneler (osteofitik üreme, eklem biyomekaniği tibianın craniale yer değiştirmesi, ön çapraz bağ kopuğu, eklemin hareket sınırlarında azalma ve ağrı) ve bilgisayarlı tomografi yönünden değerlendirilecektir. Sunulan projede Art. Genu lezyonlarının dağılımı klinik, radyolojik ve tomografik bulguların teşhis açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca ön çapraz bağ kopuklarının erken teşhisinde BT'nin fonksiyonu değerlendirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Knee are diarthrodial, complex, condylar, synovial joints in dogs. Joint surfaces are separated from each other by intra-articular fibrocartilage and menisci. The most common problems in the knee joints in dogs are meniscus injuries as well as anterior cruciate ligament injuries. Partial and complete fractures, especially ogf the anterior cruciate ligament lead to the formation of severe osteoarthritis (OA). Therefore early diagnosis is important in anterior cruciate ligament rupture. Anterior cruciate ligaments rupture of dogs are common due to their anatomical and postural positions. Complete and partial cleavage leads to the formation of severe osteoarthritis (OA). Osteoarthritis, degenerative joint disease, hypertrophic arthritis and osteoarthrosis) are the most important joint diseases in dogs. It has been reported that about 37% of the lameness in dogs is from OA. In addition to progressive degeneration of joint cartilage of synovial joints, it is characterized as a heterogeneous disease characterized by changes in bone and soft tissue. It is characterized by loss of cartilage and osteophyte proliferation. Early diagnosis of anterior cruciate ligaments is important for the prognosis of the disease. 12 different breeds, ages and weights dogs will be used as a material which will brought to Department of Surgery, Faculty of Veterinary Medicine The University of Selcuk, Right stifle (A.genu) will be evaluated during the study. In dogs, routine systemic and clinical examination will be performed firstly. Clinically, in these cases, a three-dimensional radiographic examination (Cranio-caudal (CrCa), mediolateral (ML), mediolateral ML in the flexion position) will be performed by direCT radiography. For this purpose, a mobile x-ray device (Ralco, Italy) and a fixed X-ray device (Siemens, Germany) will be used. Computed tomography (Asteion, Toshiba Medical Systems Corporation, Japan) will be used for tomography. Findings will be assessed by clinical examination, radiological examinations (osteophytic reproduction, joint biomechanics, cranial displacement of the tibia, anterior cruciate ligament, reduction of joint motion limits and pain). In the presented case, the distribution of A. Genu lesions was aimed to compare clinical, radiological and tomographic findings. In addition, the function of CT in early detection of anterior cruciate ligament fractures will be assessed.