Köpeklerde articulatio cubiti'nin radyolojik ve bilgisayarlı tomografi sonuçlarının teşhis yönünden karşılaştırılması
Comparison of the results of radiological and computer tomography of knee joints in dogs
  1. Tez No: 499214
  2. Yazar: CANAN KONDAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Köpeklerde ön ekstremite topallıkları bütün ekstremite topallıkları içinde önemli yere sahiptir. Özellikle art. humeri ve art. cubiti'den kaynaklı topallıklar detaylı muayene sonunda anlaşılır. Dirsek patolojisinin en önemli sorunlarından olan dirsek displazisi, art. cubiti ekleminde sık karşılaşılan bir gelişimsel problemdir. Dirsek displazisi özellikle büyük ırk genç köpeklerin ön bacaklarında topallıkla seyreden dirsek ekleminin uyumsuzluğuna yol açan çeşitli bozuklukları kapsayan bir sendromdur. Predispozisyon açısından yapılan değerlendirmede en duyarlı ırkın processus anconeus'un birleşmemesi (UAP-Ununited Anconeal Process) için Alman Çoban köpekleri, processus coronoideus medialis kırığı (FCP-Fragmented Coronoid Process) için ise Rottweiler'lar olduğu bildirilmiştir. Hastalıgın prognozu açısından erken dönem teşhisi önemlidir. Teşhis için en başta radyolojik muayene daha sonra bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme gelmektedir. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Cerrahi Anabilim Dalına getirilen 12 adet a. cubiti displazisine yatkın orta/büyük değişik ırk, cins, yaş ve ağırlıkta köpek çalışmanın materyali olarak kullanıldı. Çalışmada olguların sadece sağ a. cubiti eklemleri değerlendirildi. Bu amaçla köpeklerde öncelikle rutin sistemik ve klinik muayeneler yapıldı. Bu muayene yönteminde köpeklerde ekstremitelerdeki eşit olmayan ağırlık dağılımını ölçen basış analizatörü (PetSafe Stance Analyzer, KRUUSE/Germany) kullanıldı. Olgulara radyolojik muayeneden önce sedasyon için Domitor (1mg/ml, Pfizer, Finlandiya) uygulaması yapıldı. Sakinleştirici yapılan köpekler radyolojik muayeneler için SIEMENS tek tüplü sabit radyografi (Model: 483388, China) cihazında sağ dirsek eklemlerinin fleksiyon ve tam ekstensiyon pozisyonlarda medio-lateral (ML) radyografileri ve cranio-caudal (Cr-Ca) pozisyonda dirsek eklemi radyografisi alındı. Radyolojik muayene ardından olguların dirsek eklemleri bilgisayarlı tomografi ile muayene edildi. Muayenede tek kesitli Toshiba model bilgisayarlı tomografiden yararlanıldı (Asteion, Toshiba Medical Systems Corporation, Japan). Tomografi uygulamasında kesit aralığı dirsek ekleminin büyüklüğüne ve kullanılacak alana göre 1 mm ve 3 mm arasında seçildi. Çift tarama için 120 kv 150 ms değerleri Helical tarama için 120 kv 100ms değerleri kullanıldı. Değerlendirmede dikkate alınan kriterler; processus anconeus'un birleşmemesi, coronoid proces'in kırığı, eklem uyuşmazlığı, osteokondrozis dissekans, subkondral sklerozis, eklemde daralma, eklemde osteofit üremeler ve kondüler boyutun eklem içinde ne kadarının yer aldığı gibi kriterlerdir. Sonuç olarak, Processus anconeus'un birleşmemesi radyolojik muayene ile kolayca teşhis edilebileceği, bilgisayarlı tomografinin bu amaçla kullanılmasına gerek olmadığı düşünülmektedir. Processus coronoideus medialis'in birleşmemesinin teşhisi BT'nin radyolojik görüntülemeye üstün olduğu ortaya konuldu. Osteochondrosis olguları her iki tanı aracıyla teşhis edilebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In dogs, thoracal limb lameness are important in all extremity lameness. Especially shoulder and elbow. The lameness originating from elbow should be diagnosed at the end of the detailed examination. The most important problems of elbow pathology are elbow dysplasia. It is a common developmental problem in elbow. Elbow dysplasia is a syndrome involving various disorders, leading to mismatch of the elbow joint, which is particularly lame on the forelimbs of large-breed young dogs. It has been reported that the most sensitive race in terms of predisposition is Rottweiler for the fragmented coronoid processes (FCP) for ununited anconeal process (UAP). Early diagnosis of the diseases is crucial for the prognosis. Radiologic examination is followed by computerized tomography and MRI for diagnosis. Twelve dogs with susceptible elbow problems were used as a materials which were brought to the Department of Surgery, Faculty of Veterinary Medicine at the University of Selcuk. The dogs were medium / large variety of breeds, sexes, ages and weights Only right elbow were evaluated in the study. For this purpose, routine systemic and clinical examinations were performed primarily in dogs. In this examination method, a pressure analyzer (PetSafe Stance Analyzer, Kruuse / Germany) was used to measure unequal weight distribution in the extremities in dogs. In the cases, Domitor (1mg / ml, Pfizer, Finland) was applied for sedation before radiological examination. Medio-lateral (ML) and cranio-caudal (CrCau) radiographs of the right elbow joints were performed on SIEMENS single tube fixed radiographs (Model: 483388, China) for the radiological examinations. After radiological examination, the elbow joints of the cases were examined by computerized tomography. A single-section Toshiba model computerized tomography was used for the examination (Asteion, Toshiba Medical Systems Corporation, Japan). During tomography, the cross-sectional area was selected between 1 mm and 3 mm according to the size of the elbow joint and the area to be used. Values of 120 kV 150 ms for dual scan and 120 kV 100 ms for helical scan were used. Processus anconeus, fracture of coronoid process, joint discomfort, osteochondrosis dissecans, subchondral sclerosis, joint narrowing, osteophytes were evaluated for examination. In conclusion, it is thought that the association of processus anconeus can be easily diagnosed by radiological examination and tomography does not need to be used for this purpose. Diagnosis of fracture of processus coronoideus medialis revealed that CT is superior to radiological imaging. It was concluded that osteochondrosis cases could be diagnosed with both diagnostic tools.