Ratlarda deneysel testis iskemi reperfüzyon modelinde, karvakrolün olası etkilerinin histolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesi
Histological and biochemical investigation of possible effects of carvacrol on experimental testis ischemia reperfusion model in rats
  1. Tez No: 499232
  2. Yazar: CEMRE NUR BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Testis torsiyonu genç erkeklerde ve yeni doğanlarda subfertiliteye ve testis hasarına sebep olan ürolojik bir sorundur. Testis torsiyonunu takiben detorsiyon uygulaması testiste iskemi reperfüzyon hasarını meydana getirir. Testis iskemi reperfüzyon hasarı Reaktif oksijen türleri ile birlikte oksidatif stres ve germ hücre apoptozuna sebep olmaktadır. ATP bağımlı potasyum kanallarının açılması ise iskemi reperfüzyon hasarına karşı dokuyu korumaktadır. Bu çalışmamızda Testis iskemi reperfüzyon hasarına karşı karvakrolün olası koruyucu etkisi ile ATP bağımlı potasyum kanalı olan Kir6.2 kanalları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 36 adet 2-4 aylık erkek Albino Wistar ratlar kullanıldı. Deney grupları; Sham, Kontrol+DMSO, Kontrol+Karvakrol, İR, İR+DMSO ve tedavi grubu olmak üzere toplam 6 grup olarak belirlendi. Deneysel testis iskemi reperfüzyon modeli oluşturmak için sol testis saat yönünün tersine 720º döndürülerek 2 saat boyunca torsiyon, torsiyonu takiben 2 saat boyunca detorsiyon yapıldı. Tedavi grubunda karvakrol, detorsiyon yapılmadan yarım saat önce 73mg/kg dozunda %5'lik DMSO içinde çözülerek 0.2 ml intraperitoneal olarak verildi. Histolojik olarak, intertübüler alanlarda konjesyon, ödem, seminifer tübüllerde yapısal bozukluk ve hücre döküntüleri İR grubunda çok iken, tedavi gubunda minimal düzeyde gözlemlendi. Apoptotik hücre sayıları ve serum MDA değerlerinde, Tedavi grubunda İR grubuna göre anlamlı azalma (p≤0.05), Kir6.2 aktivasyonunda ise anlamlı bir artış (p≤0.05) olduğu görüldü. Çalışmanın sonucunda, karvakrolün testis iskemi reperfüzyon hasarında koruyucu etkisi olduğu, apoptozu engellediği ve Kir6.2 kanallarını aktive ettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is a urological problem that causes subfertility and testicular damage in young males and newborns. Following the testis torsion, detorsion leads to ischemia reperfusion injury in the testis. Testicular ischemia reperfusion injury causes increase of reactive oxygen species, oxidative stress and germ cell apoptosis. The opening of ATP-dependent potassium channels protects the tissue against ischemia reperfusion injury. In this study, it was aimed to investigate the possible protective effects of carvacrol against the testicular ischemia reperfusion injury and effects on Kir6.2 channels which is a member of ATP-dependent potassium channels. In this study 36 male 2-4 months old male Albino Wistar rats were used. Experimental groups were determined as Sham, Control+DMSO, Control+Carvacrol, IR, IR+DMSO and Treatment groups. The left testis was rotated counter-clockwise at 720º for testicular torsion for 2 hours, and detorsion for 2 hours following torsion were performed for experimental testicular ischemia reperfusion model. In treatment group, carvacrol was dissolved in 5% DMSO at a dose of 73 mg/kg and half hour before detorsion, and 0.2 ml dose was administered intraperitoneally. Histologically, congestion, edema, structural disturbance in seminiferous tubules and cell debris were very common in the IR group, but minimal in the treatment group. Apoptotic cell counts and serum MDA levels were significantly decreased (p≤0.05) and Kir6.2 activation was significantly increased in the treatment group when compared to IR group (p≤0.05).