İdiyopatik ve idiyopatik olmayan astenozoospermik infertil hastalarda sperm DNA bütünlüğü ve oksidatif hasarın incelenmesi
Examination of sperm dna integrity and oxidative damage in infertile patients with idiopathic and non-idiopathic asthenozoospermia
- Tez No: 499231
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KÜKNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İdiyopatik ve idiyopatik olmayan astenozoospermik infertil hastalarda düşük sperm hareketliliği ile ilişkisi olan sperm DNA bütünlüğünün ve oksidatif hasarının incelenmesi amaçlandı. 20 normozoospermik fertil, 20 idiyopatik astenozoospermik ve 20 idiyopatik olmayan astenozoospermik infertil hastaya ait semen örneklerine spermiyogram değerlendirmeleri ve canlılık testi yapıldı. Gruplara ait sperm DNA bütünlüğü analizi için asidik anilin mavisi ile kromatin kondensasyon defektleri ve floresan TUNEL yöntemi ile DNA fragmantasyonu değerlendirildi. Oksidatif hasarın incelenmesi için DCFH ile boyanan spermler flow sitometrik olarak analiz edildi. İdiyopatik ve idiyopatik olmayan astenozoospermik infertil grup arasında sperm konsantrasyonu, toplam hareketlilik, ilerleyici hareketlilik, canlılık ve normal morfoloji değerlendirmelerinde anlamlı fark olmamasına karşın bu gruplar ile normozoospermik fertil grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark elde edildi (p≤0,05). Anormal kromatin kondensasyonu, DNA fragmantasyonu ve hücre içi yüksek ROS değerleri istatistiksel olarak en yüksek idiyopatik astenozoospermik infertil grupta, en düşük ise normozoospermik fertil grupta belirlendi ve tüm gruplar arasında anlamlı fark bulundu (p≤0,05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre; düşük sperm hareketliliğine dayalı erkek infertilitesinde idiyopatik astenozoospermik infertil hasta grubununun sperm DNA bütünlüğü ve ROS açısından daha çok etkilendiği tespit edildi. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda sperm DNA bütünlüğü ve oksidatif hasar analizinin yardımla üreme tekniklerinde özellikle idiyopatik astenoozoospermik erkek infertilite değerlendirilmesi ve tedavisi için yararlı bir tanı olabileceği düşünüldü. Anahtar Kelimeler; İdiyopatik astenozoospermi, ROS, Sperm DNA bütünlüğü, flow sitometri, TUNEL
Özet (Çeviri)
It was aimed to examine the integrity of sperm DNA and oxidative damage in idiopathic and non-idiopathic asthenozoospermic infertile patients. Spermiogram evaluations and viability tests were performed on 20 normozoospermic fertile, 20 idiopathic asthenozoospermic and 20 non-idiopathic asthenozoospermic infertile patients. DNA fragmentation was assessed by the TUNEL method. For DCFH-stained sperm, flow cytometric analysis was performed for the examination. Although there was no significant difference in sperm concentration, totalmotility, progressive motility, viability and normal morphology evaluations between idiopathic and non-idiopathic asthenozoospermic infertile groups, there was a statistically significant difference between these groups and normozoospermic fertile group (p≤ 0,05). The highest statistical significance was found in the idiopathic asthenozoospermic infertile group and the lowest in the normozoospermic fertile group for abnormal chromatin condensation, DNA fragmentation and intracellular high ROS values, and there was a significant difference between all groups (p≤0,05). As a result; According to the results of this study; the sperm DNA integrity and ROS of the group of idiopathic asthenozoospermic infertile patients in male infertility were found to be more affected by low sperm motility. It is thought that the results obtained may be a useful diagnosis for the evaluation and treatment of idiopathic astenoozoospermic male infertility with the help of analysis of sperm DNA integrity and oxidative damage. Keywords; Idiopathic asthenozoospermic (IDA) , ROS, sperm DNA integrity, flow cytometry, TUNEL.