Vardiyalı çalışmanın ebe ve hemşirelerin sosyal yaşamı üzerine etkisi
The effect of shift work on the social lives of midwives and nurses
- Tez No: 499233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE TOKUR KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma, vardiyalı çalışmanın ebe ve hemşirelerin sosyal yaşamları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini araştırma süreci içerisinde Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vardiya sistemi ile çalışan ebe ve hemşireler oluşturmuştur. Anket uygulamasında vardiyalı olarak çalışan 310 (%81) ebe ve hemşireye ulaşılabilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve kikare testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ebe ve hemşirelerin %49.7'si orta yaş grubunda, %52.9'u lisans mezunu, %66.8'i evli olduğu, %30.3'ü 16 yıl ve üzeri çalışmaktadır. Katılımcıların %70.3'ü aylık ortalama 6 ve üzeri nöbet tutarken, %59.4'ü haftada 41 saat ve üzeri çalışmakta, %77.1'i son bir ay içerisinde 3-4 hafta sonunu hastanede çalışarak geçirmektedir. Çalışmaya katılan ebe ve hemşirelerin hafta sonu çalışma durumu, haftalık çalışma saati ve vardiya şeklinin yaşantıyı kısıtladığı ve vardiyalı çalışma yüzünden kurumdan ayrılma düşüncesi üzerinde etkili olduğu, vardiya şeklinin aile ve çocuklarla vakit geçirme üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu açıdan vardiyalar arasında uygun aralıkların verilmesi, hafta sonu çalışma durumunun çalışanlar arasında eşit olarak dağıtılması, kurum tarafından düzenlenecek aktivite, toplu organizasyonların tüm personelin katılabileceği şekilde düzenlenmesi önerilmektedir. bireysel açıdan ise eş ile baş başa geçirilecek zamanların ve gerek arkadaşlarla gerekse kişisel olarak katılabilecek etkinliklerin oluşturulması çocuk bakımı konusunda yardım alınması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study was designed as a descriptive study to determine the effects of shift work on the social lives of midwives and nurses. The researcher's universe is in the research process. Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital has created midwives and nurses working with shift system. 310 (81%) midwives and nurses working as shift workers were able to reach the questionnaire. Number, percentage and chikare test were used in the evaluation of the data. 49.7% of the midwives and nurses participating in the study are in the middle age group, 52.9% are undergraduate, 66.8% are married and 30.3% are working for over 16 years. 70.3% of the participants were on average 6 per month, 59.4% working 41 hours per week and 77.1% working 3-4 weeks in the last month. It was determined that midwives and nurses participating in the study had an effect on the weekend working status, weekly working hours and shifts due to the limited experience and shift work due to shift work, and the shift effect on the time spent with the family and children. In this respect, it is recommended that appropriate intervals be provided between shifts, equal distribution of working conditions on weekends, organization to be organized by the organization, organization of the collective organizations so that all personnel can participate. from an individual point of view, the time to be spent with the spouse and the activities to be able to personally participate, whether with friends or others, should be provided.