Ex-vivo sıçan meningeal preparasyonlarında geçici reseptör potansiyel kanallarının kalsitonin gen-ilişkili peptid salınımı üzerine etkileri ve mekanizmalarının araştırılması
Investigation of effects and mechanisms of transient receptor potential channels on calcitonin gene-related peptide release in ex-vivo rat meningeal preparations
- Tez No: 499234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Migren kısıtlayıcı etkileri olan bir nörovasküler hastalıktır. Dura mater migren baş ağrısının kaynaklandığı yer olarak kabul edilmektedir. Dural trigeminal duysal sinirlerin periferik uçlarından salınan CGRP nörojenik inflamasyona yol açarak migren patofizyolojisinde önemli bir rol oynamaktadır. Dural afferentlerde bulunan geçici reseptör potansiyel (TRP) ve voltaja duyarlı potasyum (K+v) kanalları bu sinirlerin uyarılma eşiğini ve bunun sonucunda CGRP salınımını modüle ederek migren ağrısında fizyolojik bir görev üstlenebilir. Sunulan çalışmada, ex-vivo sıçan meningeal preparasyonlarında TRPV1, TRPV4, TRPA1, TRPM8 ve K+v kanallarının CGRP salınımı üzerine etkileri ve mekanizmaları araştırılmıştır. 39 erişkin wistar erkek sıçan (78 hemiskull) 13 gruba bölündü (n=6 hemiskull). Ex-vivo meningeal hemiskull preparasyonları hazırlandı. Farklı gruplardaki bu preparasyonlara, TRPV1 (1 μM,kapsaisin), TRPV4 (100 μM,4αPDD), TRPA1 (300 μM,Cinnamaldehyde) ve TRPM8 (300,μM Mentol) agonistleri ve antagonistleri (10 μM kapsazepin, 10 μM GSK-2193874, 50 μM HC-030031 ve 10 μM AMTB) ve K+v kanal açıcı (10 μM,Retigabine) uygulandı. Süperfüzatlardaki CGRP içeriği ELISA ile ölçüldü. Veriler paired t-testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Migraine is a disabling neurovascular disease. Duramater is regarded as origin of migraine. CGRP released from peripheral terminals of dural trigeminal sensory nerves plays key role in migraine pathophysiology by causing neurogenic inflammation. Transient-receptor-potential (TRP) and voltage-gated potassium (K+v) channels in dural afferents may have physiologic roles in migraine by modulating excitation threshold of the nerves and ultimately CGRP release. We investigated effects and mechanisms of TRPV1, TRPV4, TRPA1, TRPM8 and K+v channels on CGRP release in ex-vivo rat meningeal preparations. 39 adult wistar male rats were divided into 13 groups(n=6 hemiskull). Ex-vivo hemisected meningeal preparations were made. Preparations were treated with TRPV1(1 μM,capsaicin), TRPV4(100 μM,4αPDD), TRPA1(300 μM,Cinnamaldehyde) and TRPM8(300,μM Menthol) agonists and antagonists(10 μM capsazepine, 10 μM GSK-2193874, 50 μM HC-030031 and 10 μM AMTB) and K+v channel opener(10 μM,Retigabine). CGRP contents in superfusates were measured using ELISA. Data were analyzed with paired t-test.