Silvan yöresinde sığır ve koyunlarda görülen göz hastalıkları ve sağatım sonuçları
The eye diseases of cattle and sheep seen in Silvan province and the results of treatments. van Yuzuncu Yil University Healt Science Enstitute, department of surgery
  1. Tez No: 499244
  2. Yazar: FERHAT CEMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Diyarbakir ili Silvan ilçe merkezi ve köylerinde 35 farklı köyde sürü büyüklüğü 150-200 baş olan toplam 9880 büyükbaş ve 11 farklı köyde sürü büyüklüğü 270-650 baş olan toplam 4840 küçükbaş hayvan topluca rastgele göz hastalık semptom ve olguları bakımından incelemeye tabii tutulmuştur. Göz hastalık belirtileri gösteren tüm hayvanlar fotoğraflandırılmıştır. Araştırmada büyükbaş hayvanların 475 baş'ında (% 4.81) göz hastalık ve semptomları şüphesi ile fotoğraflandırılmıştır.Çalışmada taramaya tabii tutulan koyunlardan 197 tanesi (% 4.07) göz hastalıkları şüphesi ile fotoğraflanmış ve yapılan klinik muayenede 197 hayvana (%3.97) göz hastalığı teşhisi konmuştur. İnfekte hayvanların gözlerinden alınan swab örneklerinden moraxella bovis, salmonelle sp, granülicatolla adiacens, rothia mucilaginosa, sphingomonas paucimobilis, shigella flexneri, staphylococcus gallinarum ve yersinia enterocolitica izole edilmiştir. Keratokonjunktivitisli sığırlardan enfeksiyonun primer etkeni olarak moraxella bovis izole edildiği halde koyunlarda aynı enfeksiyona rastlanmamıştır.Enfeksiyöz konjunctivitis olgu tedavisinde asit borik, kloksasilin merhem ve subkonjunktival yolla florfenikol ile fluniksin meglumine kullanılmıştır.Sonuç olarak, yapılan araştırmalda bölgede göz problemlerinin var olduğu özellikle konjunctivitis %3.05 ile en dikkat çekici hastalık olduğu önemli ekonomik kayıplara neden olmasa bile azaltılması için önlem alınması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the incidence and treatment methods of ocular diseases in cattle and sheep were investigated in Silvan Province. For this purpose, seeing ocular defect of cattle and sheep were photographed.In this study, from 11 different villages with a herd size of 150-200 heads in a total of 8840 sheep and cattle with a herd size of 270-650 in a total of 9880 bovine from 35 different villages in Diyarbakir province Silvan district center and villages were randomly examined for the symptoms and case of eye disease. All animals that showed eye disease signs were photographed.In the study, suspected ocular diseases and symptoms in 475 (4.81%) of bovine animals were photographed. Totally 197 sheep (4.07%) that showed eye diseases were photographed and 197 animals (3.97%) were diagnosed as ophthalmologic disease in clinical examination. Moraxella bovis, salmonella sp., Granulicatolla adiacens, rothia mucilaginosa, sphingomonas paucimobilis, shigella flexneri, staphylococcus gallinarum and yersinia enterocolitica were isolated from swab specimens taken from the eyes of infected animals. Although moraxella bovis was isolated as an effector of infection from keratoconjunctivitis cattle, the same infection was not found in sheep.Acid boric, cloxacillin ointment and subconjunctival florfenicol and flunixin meglumine were used in the treatment of infectious conjunctivitis.In conclusion, the study showed that eye problems in the region are particularly serious, with conjunctivitis 3.05% which is the most noticeable disease and measures should be taken to reduce it even if it does not cause significant economic losst.