A histopathological, immunohistochemical and biochemical investigation on the antidiabetic effects of the pistacia terebinthus in diabetic rats
Menengiç'in (pistacia terebinthus) diabetik ratlar üzerindeki antidiabetik etkisinin histopatolojik, immunohistokimyasal ve biyokimyasal olarak araştırılması
- Tez No: 499243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalıĢmada, streptozotosin (STZ) ile oluĢturulan diyabetik rat modelinde, karaciğer, böbrek ve pankreasta meydana gelen histopatolojik ve immunohistokimyasal değiĢiklikler ile biyokimyasal parametreler üzerine Menengiç'in (Pistacia terebinthus) koruyucu etkinliği araĢtırıldı. Kırk adet Wistar albino cinsi rat; Kontrol (K); Diyabet (D); Diyabet + Akarboz (DA); Diyabet + Menengiç yağı (DPT); Menengiç yağı (PT) olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Deneysel diyabet 55 mg/kg streptozotosinin intraperitoneal (i.p.) olarak tek enjeksiyonu ile gerçekleĢtirildi. Menengiç yağı günlük 2 ml dozda 28 gün boyunca gavaj olarak verildi. Sıçanların kan glukoz düzeyleri ve canlı ağırlıkları deney süresince kaydedildi. Karaciğer kesitlerinin histopatolojik incelenmesinde, diyabetik sıçanlarda hepatositlerde dejenerasyon ve nekroz, portal alanlarda yangısal hücre infiltrasyonu, fibrozis ve safra kanalı hiperplazisi görüldü. Böbrek kesitlerinde tubulus epitel hücrelerinde dejenerasyon ve nekrozlara rastlandı. Pankreas kesitlerinde Langerhans adacıklarının belirgin hücre kaybı sonucu normal görünümünü kaybettiği gözlendi. Bu histopatolojik değiĢiklikler STZ ile birlikte Menengiç yağı verilen grupta önemli derecede azalmıĢtı. Pankreasın immunohistokimyasal incelenmesinde sadece STZ verilen diyabet grubunun Langerhans adacıklarında Ġnsulin boyaması negative yakın bir görünüm arzederken STZ ile birlikte Menengiç yağı verilen grupta insülin boyanması kontrol grubuyla benzerdi. Biyokimyasal incelemelerde diyabet grubuna göre DPT grubunda, Glucose, ALT, AST, ALP, LDH, Triglyceride, Cholesterol, Urea and Creatinine parametrelerinde düzelmeler görüldü. Sonuç olarak, Menengiçin karaciğer, böbrek ve pankreasta diyabet ve diyabet komplikasyonlarına bağlı olarak geliĢen olumsuzluklara karĢı koruyucu etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıĢtır
Özet (Çeviri)
This investigation aimed to determine the antidiabetic activity of P. terebinthus extracts on histopathological and immunohistochemical alters in β-cells of streptozotocin (STZ)-induced diabetic rats. A total of forty healthy adult Wistar albino male rats were divided randomly into five groups as Control group (C), Diabetic group (D), Diabetes + Acarbose (DA) Diabetes + Pistacia terebinthus (DPT), Pistacia terebinthus (PT). Diabetes was established by STZ intraperitoneally (IP) a single-dose STZ injection in a dose of 55 mg/kg body weight. DPT and PT groups received in addition Pistacia terebinthus for 28d via orogastric gavage and Diabetic Acarbose (DA) group at 20 mg/kg bw was used as a reference drug. Blood glucose levels were recorded throughout the all experiment period. Hepatorenal and pancreatic protection by FE extracts was further supported by the almost normal histology in diabetic ratlarda with PT supplemented-treated as compared to histopathological changes such as inflammatory cell infiltration, hydropic degeneration and necrosis in the STZ-treated rats. Insulin immunoreactivity in β-cells of pancreas decreased in the DM group, whereas administration of supplementary Pistacia terebinthus helped restore the degenerative effects of STZ in the DPY group. Declined levels of blood glucose AST, ALT, ALP, GGT, LDH, CRE, BUN, Urea and lipid profile levels including TG, TC, HDL and LDL were detected in plant extract supplemented diabetic group. In sum up, Pistacia terebinthus has a protective impact on liver, kidney and pancreas tissues damage probably due to its antidiabetic effect in STZ-induced diabetic rats