Bronş astmasında tetikleyici faktör olarak üst solunum yolu infeksiyonları ve atopinin karşılaştırılması
- Tez No: 49928
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL ARZU MİRİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
in ÖZET Bronş astmasının etyopatogenezmde, atopi ve infeksiyonun önemli oynadıklan bilinmektedir. Astmanın erken dönemde teşhis edilmesi, bu faktörlerden herhangi birinin presemptomatik dönemde saptanmasıyla başarılabilir. Bu amaçla 90 astmalı vaka grubuna ve 40 normal kişi de kontrol grubuna alınarak belli başlı inhalasyon allerjenleri ve üst solunum infeksryonlan açısından değerlendirildi Anamnez formu doldurulduktan sonra, tüm bireylere, fizik muayene, hemogram, paranazal sinüslerin direk grafisi ve bilgisayarlı tomogra£isi(BT), spirometrik ölçümler, serum total immünglobulin E ölçümü ve 15 den fazla çeşit antijenle yapılmış allerjik cilt testi uygulandı. BT lerin değerlendirilmesinde Newman ve arkadaşlarının1 geliştirdikleri skorlama sistemi kullanıldı. Yaygın sinüzite karar vermek için kontrol grubunda kritik değer (12) hesaplandı ve vaka grubu bu kritik değere göre sınıflandırıldı. Vaka grubunda 47(%52.22, p=0.00002) olguda atopi, 33 olguda(%36.67, P=O.01) yaygın paranazal sinüzit ön plandaydı. 12 ve üzeri BT skoru olan 36(%40.0) olgu vardı. Kontrol grubunda bu sayı 6(%15.0) idi. 30(%33.33) olguda en az bir üst solunum yolu semptomu bulunurken, 27(%30.0) olguda direk sinüs grafisinde sinüs patolojisi saptandı. Bulgularımız göstermektedir ki, astmalı hastalar kulak burun boğaz semptomu tarif etmese ve direk sinüs grafHeri normal olsa bile ilgili kliniğin konsültasyonu ve BT incelemesi gereklidir. Allerjik cüt testlerinin pozitif bulunması da infeksiyon ihtimalini ekarte ettirmemektedir..
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY It is known that the atopy and infection axe the most important factors in the etiopathogenesis of bronchial asthma. Diagnosis of asthma in early stage may be accomplished by determining any of these two factors in presymptomatic period. For this purpose, 90 asthmatics and 40 normal people were evaluated to search for the principal inhalant allergens and upper respiratory tract infections. After having medical history forms, all of the person were examined through physical examination, peripheral blood count, leukocyte formula, radiography and computed tomography (CT) of paranasal sinuses, spyrometric tests, total immunoglobulin E (Ig E) and skin prick tests (SPT) with more than 15 antigens. The scoring system developed by Newman et aL1 was used in evaluation of the CT. For deciding widespread sinusitis, the critic value in the control group was calculated as 12 and used to classify asthmatic group. In study group, atopy was prominent factor in 47 (52.22%, p=0. 00002) people and widespread paranasal sinusitis in 33 (36.67%, p=0.01) people. The number of people having 12 or greater CT value was 36 (40.0%) in the asthmatic group, whereas 6 (15.0%) in the control group. There are 30 (33.33%) people who have at least one upper airway symptom and 27 people (30.0%) whose sinus radiographs (Waters view) have sinus pathology. Result of our study indicated that atopy was more common than infection in asthmatic study group. Because of this, otorhinolaryngologic consultation and CT is may be useful to determine the sinusitis, if the patient have not any otorhinolaryngologic symptom and positive skin prick test may not be able to rule out possibility of infections.