Güneydoğu Anadolu Bölgesi popülasyonunda otozomal str lokuslarının genetik karakterizasyonu
Genetic characterisation of autosomal str loci in the population of Southeastern Anatolia Region
  1. Tez No: 499436
  2. Yazar: NAZLI BOZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZBAŞ GERÇEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Güneydoğu Anadolu, Türkiye'nin yedi coğrafik bölgesinden en küçük, ancak en kalabalık olan bölgesidir. Yukarı Mezopotamya'da yer alan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, medeniyetin en erken beşiği olarak kabul edilen Bereketli Hilal'in en kuzey uzantısıdır. Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni iyi temsil eden bir popülasyon örneğinde otozomal STR polimorfizmlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gönüllü bireylere ait toplam 257 örnek, ticari olarak temin edilebilen COrDIS Plus Kit kullanılarak 19 STR lokusu açısından analiz edilmiştir. Allel frekansları, adli istatistiksel parametreler ile seçilen bazı popülasyonlarla olan genetik uzaklıklar hesaplanmış ve ayrıca aynı popülasyonlar kullanılarak popülasyon farklılaşma testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi popülasyonunda çalışılan otozomal STR lokusları için kombine uyuşma olasılığı 1.49978x10-23 ve kombine dışlama gücü 0,999999961 olarak elde edilmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi popülasyonunun diğer bazı Türkiye bölgesel popülasyonlarına olan genetik yakınlığına ek olarak, Yakın Doğu'dan Güneydoğu Avrupa'ya uzanan belirgin bir genetik süreklilik dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Southeastern Anatolia is the smallest, yet the most densely populated region among the seven geographic constituents of Turkey. Situated in the Upper Mesopotamia, Southeastern Anatolia Region is the northernmost extension of the Fertile Crescent, which is often considered as the earliest cradle of civilisation. In this study, it was aimed to investigate the autosomal STR polymorphisms in a truly representative population sample from the Southeastern Anatolia. Samples from a total of 257 volunteers were analysed by 19-loci autosomal STRs using the commercially available COrDIS Plus Kit. Allele frequencies, statistical parameters of forensic interest and genetic distances with respect to selected populations were calculated, besides performing exact tests of population differentiation with the same populations. As a result, combined matching probability of 1.49978x10-23 and a combined power of exclusion of 0,999999961 for the studied STR loci were obtained in Southeastern Anatolian population. In addition to genetic closeness of the Southeastern Anatolia population to the other regional populations from Turkey, an apparent genetic continuum extending from the Near East to Southeastern Europe was striking.