Bazı Chaetorellıa hendel ve Orellıa robıneau - desvoıdy (Dıptera: tephrıtıdae) türlerinde spermateka morfolojisi üzerine bir çalışma
A study on the morphology of spermatecha on some species of Chaetorellia hendel and Orellia robineau - desvoidy (Diptera: tephritidae)
- Tez No: 499435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma 1999 – 2013 yılları arasında Türkiye'nin farklı illerinden toplanan bazı Chaetorellia ve Orellia türlerinin spermateka yapılarının morfolojik açıdan değerlendirilmelerine dayanmaktadır. Çalışma da Chaetorellia ve Orellia türlerine ait [Chaetorellia carthami Stackelberg, C. jaceae (Robineau – Desvoidy), C. loricata (Rondani), C. succinea (Costa), Orellia falcata (Scopoli) ve O. stictica (Gmelin)] toplam 6 türün spermateka morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ortamında fotoğraflanarak farklı karekterler açısından incelendi. Her bir türün spermatekal yapılarının yüzey morfolojileri incelenerek türlere ait tanımlayıcı bilgiler verildi. Türlerin spermatekalarının SEM fotoğrafları tez içerisinde sunuldu. Çalışmada kullanılan Chaetorellia ve Orellia türlerinin spermatekal bulb yüzeyinde belirgin farklar olduğu gözlenmiştir. Ayrıca spermatekal bulbun en boy oranları iki cins arasında ayırt edici karakterdir. Elde edilen SEM görüntülerine göre yapılan kıyaslamalar sonucunda türler arasında spermateka morfolojilerinin farkları sistematik açıdan değerli karakterler olup cins ve türlerin teşhislerinde kullanılabilir karakterler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was based on evaluation of spermatheca structures of some Chaetorellia and Orellia species sistematically which were collected from different provinces of Turkey between 1999-2013. In the study, spermathecae morphologies of total 6 species [Chaetorellia carthami Stackelberg, Chaetorellia jaceae (Robineau – Desvoidy), Chaetorellia loricata (Rondani), Chaetorellia succinea (Costa), Orellia falcata (Scopoli) and Orellia stictica (Gmelin)] belonging to genera of Chaetorellia and Orellia were figured with scanning electron microscope (SEM) and examined for different characters. Surface morphology of the spermathecae strutures examined and descriptive informations were given for each species. SEM figures of spermathecae structures were presented for each species in this thesis. There are significant differences on surface of spermathecal bulb of Chaetorellia and Orellia species which are used in the study. Also, aspect ratio of spermathecal bulb is distiguishing character between genera. According to obtained SEM figures, we observed differences of spermathecae morphologies are valuable characters for systematic and usefull characters for identification of species.