Development of software for signal processing unit of satellite communication ground system
Uydu yer haberleşme istasyonunun işaret işleme ünitesi için yazılım geliştirilmesi
- Tez No: 499443
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Uydu haberleşme sistemi temel olarak bir uzay ve yer istasyonundan oluşmakla birlikte, yer modemi yer istasyonunun birincil donanımını teşkil etmektedir. Yasal düzenlemeler ve fiziksel kısıtlamalar belirlenen spektrumun ve mevcut enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasını gerektirdiğinden, spektral ve enerji verimliliği tasarımda anahtar role sahiptir. Ayrıca, yüksek hızda veri iletimi için giderek artan talep verimli modülasyon ve kodlama tekniklerinin kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, uydu yer istasyonu modemi bu gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanacak sistemin en önemli parçalarından biri haline gelmektedir. Genlik faz kaydırmalı anahtarlama (APSK) yüksek spektral verimliliği ve güvenirliliği nedeniyle uydu iletişimlerinde benimsenen modülasyon tekniklerinden biridir. Tezin temel amacı, spektral ve enerji yönünden verimli bir modülasyon tekniğini kullanan bir uydu yer istasyonu modemi tasarlamaktır. Bu çalışmada, karesel-taşıyıcılı genlik faz kaydırmalı anahtarlama (QC-APSK) olarak adlandırılan yeni bir dijital modülasyon tekniği önerilmiştir. QC-APSK veri iletim hızını iki katına çıkararak APSK'ya göre spektral etkinliği üçte bir oranında geliştirmiştir. Ayrıca, bu çalışmada APSK demodülasyonu için aşırı öğrenme makinesine (ELM) dayanan bir yapay sinirsel detektör algoritması önerilmiştir. Simülasyon sonuçları ELM tabanlı detektörün optimal max-log-MAP tabanlı detektörle karşılaştırıldığında makul hata performansına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The satellite communication system is mainly composed of a spacecraft and ground segment, where the modem is the primary equipment of the ground station. Regulations and physical constraints require the effective use of the designated spectrum and available energy resources, while making spectral efficiency and energy efficiency to play the key roles in the design. Also, the ever growing demand for high rate data transmission necessitates the exploitation of highly efficient modulation and coding techniques. In this regard, satellite ground station modem becomes one of the most important parts of the system which shall be designed to meet these requirements. Amplitude phase shift keying (APSK) is the emerging modulation scheme adopted in satellite communications because of its high spectral efficiency and robustness. The primary objective of the thesis is to design a satellite ground station modem employing spectrally and energy efficient modulation scheme. In this study, a novel digital modulation scheme so called as quadrature-carrier amplitude phase shift keying (QC-APSK) has been proposed. QC-APSK has improved spectral efficiency against APSK by one third via doubling the transmission rate. Also in this study, extreme learning machine (ELM) based artificial neural soft demapping algorithm has been proposed for demodulation of APSK signals. Simulation results showed that ELM based demapper has reasonable error performance when compared with the optimal max-log-MAP based demapper.