Design and implementation a smart cnc plotter using arduino microcontroller
Arduıno mikrodenetleyici kullanarak akıllı bir cnc çizici tasarım, simülasyon ve uygulaması
- Tez No: 499442
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günlük hayattaki birçok alan lazer gravür tekniğine ihtiyaç duyar. Lazer gravür makinesi, çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılan önemli elektronik cihazlardan biridir. Lazer ışını kullanarak katı malzemeler (Metal ve Ahsap gibi) üzerinde gravür işleme için kullanılan bir cihazdır; aynı zamanda teknoloji uygulamalarında (laser yazıcılar) ve birçok farklı uygulamada (diş beyazlatma ve diş çürümesini kaldırma) kullanılır. Bu tezin amacı, yüksek duyarlılıkta resimleri çizebilen ve metin yazabilen ayrıca motorları ve lazeri yüksek duyarlılıkla kontrol eden akıllı bir CNC gravür makinesi oluşturmaktır. Bu makinenin nasıl çalıştığını anlamak için mikrodenetleyicinin G-code programından talimatları alırken nasıl davrandığını anlamak gerekmektedir; lazer cihazı mikrodenetleyiciden talimatları aldığında lazer çalışmaya başlar. Lazer işlemini kontrol etmenin yanı sıra, mikrodenetleyici ayrıca x-ekseni ve y-ekseni motorlarını ve makinenin z-eksenini kontrol etmek için başka bir goreve sahiptir.
Özet (Çeviri)
Many fields in daily life need the laser engraving technique. The laser engraving machine is one of the important electronic device, which are widely used in various applications. It is a device that use laser beam to engraving on solid materials like (Metals and Wood), and in many different applications like medical applications (teeth whitening and Remove tooth decay), Technology applications (Laser printers) and etc... The purpose of this thesis is to create a smart CNC graving machine that can sketch images and write text with high accuracy. Furthermore, control the motors and laser with highest accuracy. To understand how this machine work, it most to understand how the microcontroller behave when get the instructions from G-code program; the laser will start lasing operation when the laser device gets the instructions from microcontroller. In addition to control the laser operation, as well as the microcontroller has another job is to control the x- axis and y- axis motors, and z-axis of the machine.