Metamateryaller kullanılarak mikroşerit antenlerin minyatürize edilmesi
Miniaturization of microstrip antennas using metamaterials
- Tez No: 499444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖLGE ÖGÜCÜ YETKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, Dikdörtgen Ruler Yamalarının (RRP'ler) yanında Tamamlayıcı Split Halka Rezonatör (CSRR) kullanarak, Wi-MAX'ın performansını geliştirerek, geniş bant genişliği ve yüksek geri dönüş kaybına sahip çok bantlı dikdörtgen mikro şerit yama anteninin tasarımı da dahil olmak üzere, birkaç ana hedef üzerine odaklanmaktadır ve GPS uygulamalarında, Dairesel Halka Yamalar (CRDS) yanında Yuvarlak Başlı Dambıl Yapısı (CHDS) kullanarak, üç tip geleneksel anten üzerinde bir yeniden yönlendirici olarak CHDS'nin davranışını incelemek, (CSRR), (CHDS) kullanarak mikro band hattının boyutunu minyatürize etmek (RRPs), (CRPs) ve dairesel yama (CP). Bir yama anteni 4.66 ve 5.61 GHz için tasarlanmış ve simüle edilmiştir. FR-4 kayıplı iki substrat, 4.3 dielektrik sabiti, 1.4 mm ve 0.2 mm kalınlıkta kullanılır. Şekil, konvansiyonel yama anteni için merkezi bir besleme kaynağı olan dikdörtgen olarak kullanılır. RIS'ler, CSRR ile birlikte ikincil veya ek yamalar olarak ve yeniden yönlendirme görevini gören CHDS ile ana yamalar olarak kullanılmıştır. CSRR ve RRP'li tasarlanmış anten 4.36, 4.7, 5.6 ve 5.9 GHz'de dört geniş bant rezonant modu üretirken geleneksel anten 4.66 GHz ve 5.61 GHz frekans bandında çalışır; bu nedenle çoklu kullanımlı bir anten olarak kabul edilir. CHDS ve CRP'lere sahip tasarlanmış anten, 1.55 GHz ve 5.68 GHz'de iki bant rezonant modu üretir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on several main goals, including the design of a multiband rectangular microstrip patch antenna with spacious bandwidth and high return loss by using Complementary Split Ring Resonator (CSRR) beside the Rectangular Ruler Patches (RRPs), improvement the performance of Wi-MAX and GPS applications by using Circular Head Dumbbell Structure (CHDS) beside Circular Ring Patches (CRPs), study the behavior of CHDS on three types of conventional antennas as a redirector, miniaturization the size of the microstrip patch by using (CSRR), (CHDS), (RRPs), (CRPs) and Circular patch (CP). A patch antenna is designed and simulated for 4.66 and 5.61 GHz. Two substrates of FR-4 lossy are utilized with 4.3 dielectric constant, 1.4mm and 0.2mm thickness. The shape is used for conventional patch antenna as rectangular with a central feed source. The RISs have been used as secondary or additional patches with CSRR and as main patches with CHDS, which behaves as a redirector. The conventional antenna operates at a frequency band of 4.66 GHz and 5.61 GHz, while the designed antenna with CSRR and RRPs generates four wide band resonant modes at 4.36, 4.7, 5.6 and 5.9 GHz, therefore It is considered as a multi-use antenna. The designed antenna with CHDS and CRPs generates two band resonant modes at 1.55 GHz and 5.68 GHz.