Sustainable design of commercial buildings through embodied energy optimization
Gömülü enerji optimizasyonu ile ticari binaların sürdürülebilir tasrımı
- Tez No: 499455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde,yapı endüstrisi büyük miktarda enerji tüketiyor.Yıllardır kullanılmakta olan mevcut prosedürler sürdürülebilir bir yaklaşım sergilenerek geliştirilememiştir. Binalarda enerji tüketimini azaltmak için çok önemli önlemler ve yeniliklerin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada iki ticari binanın yaşam döngüsü enerjisi değerlendirmesi (LCEA) ve karbondioksit salınımları (LCCO 2 A) analizi yapılmıştır. Çalışma, literatür taraması, genel metodoloji için kullanılan bilgiler ve söz konusu analizler için sergilenen yaklaşımı içermektedir. Bu yaklaşım ile, Gaziantep'te inşa edilen iki gerçek ticari yapıyı inceleyen bir yöntemin uygulaması sunulmuştur. Amaçlanan model, 50 yıllık ömür boyunca brüt enerji tüketimini ve karbondioksit salınımını değerlendirmek için inşaat, işletme ve bertaraf aşamalarına odaklanmıştır. Metrekare başına binalar için enerji verimliliği ve emisyon faktörleri ifade edilmiştir. Sonuçlar, işletme evresinin her iki ticari bina için en etken parametre olduğunu ve birincil enerji gereksinimlerinin % 86-90'ını ve karbondioksit salınımlarının % 77-86'sını paylaştığını ortaya çıkarmıştır. Binaların gömülü enerjisinin (EE) ise, toplam yaşam döngüsü enerji tüketiminin % 10-14'lük kısmına tekabül ettiği hesaplamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, buildings industry consumes large amounts of energy. The current procedures, which have been used for years, are really lack to be improved, and very important insurances and inventions are required to reduce the energy consumption. In this study, a life cycle energy (LCEA) and carbon dioxide releases ( LCCO2A ) analysis of two commercial buildings has been performed. The study involves the literature review, the records used for such an overall procedure, and approach and offers an application of the method that studies two real commercial buildings built in Gaziantep, Turkey. The intended pattern concentrated on building construction, operating and destruction stages in order to evaluate gross energy consumption and carbon dioxide throughout 50-year lifetime. Energy efficiency and emissions factors are expressed for the buildings per square meter base. The results expressed that the operating stage is prevailing in both commercial buildings and share in86- 90% of the primary energy necessities and 77–86% of CO 2 releases, respectively. The embodied energy (EE) of the buildings calculated for 10–14% of the total life- cycle energy consumption.