The effect of variable cross sectional tubes on the performance of flat plate solar collectors
Değişken çapraz kesim tüplerinin düz plaka güneş kollektörlerinin performansına etkisi
- Tez No: 499462
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Düz plaka güneş kollektörleri, kalıcı konumlarına, basit yapılarına, düşük maliyetlerine ve az bakım gerektiren evsel güneş enerjili su ısıtma sisteminin kalbidir. Bu çalışmanın temel amacı, düz plaka güneş depolama kollektörlerinin performansını sayısal olarak hesaplamak ve boyut ve geometriyi geliştirerek termal iyileştirmeyi araştırmaktır. Irak-Bağdat iklim şartları için 33.33o eğim açısı ile beş tip düz plaka depolama güneş kollektörü incelenmiştir. Bu tip kolektörler, trapez, elipsoidal, dairesel, kare ve üçgen modelleri olan düz plaka güneş depolama kolektörleriydi. Bu kollektörlerin analizi, güneş ışınımının emilimine, kollektörlerden ısı kaybına, emicinin sıcaklık dağılımına ve kollektörlerden akan çalışma akışkanına bağlıdır. Kollektörler Matlab programı kullanılarak simüle edilmiştir. Çıkış ve giriş suyu sıcaklıklarının hesaplanan ve ölçülen sonuçları arasındaki karşılaştırmalar yapıldı, tatmin edici bir anlaşma belirtildi. Teorik sonuçlar, en yüksek çıkış sıcaklıklarının sırasıyla 60.53 ˚C, 60.83 ˚C, 60.2 ˚C, 59.51 ˚C ve 58.63 ˚C olduğunu göstermektedir. Maksimum verimlilik değerleri beş modelde 57,2,% 56,48,% 56,% 55,52 ve% 54,53 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flat plate solar collectors are the heart of domestic solar water heating system, due to their permanent position, simple construction, low cost and require little maintenance. The major purpose of this work is to estimate numerically the performance of flat plate solar storage collectors and investigate the thermal enhancement by enhancement of dimensions and geometry. Five types of flat plate storage solar collectors were examined for Iraq-Baghdad climate conditions with tilt angle at 33.33o. These types of collectors were flat plate solar storage collectors, which are trapezoidal, ellipsoidal, circular, square and triangle models. The analysis of these collectors is according to the absorption of solar radiation, heat loss from the collectors, temperature distribution of absorber and the working fluid flowing through the collectors. The collectors are simulated utilizing Matlab program. Comparisons between the calculated & measured results of outlet and inlet water temperatures was performed, it indicated a satisfactory agreement. Theoretical results show that highest outlet temperatures were 60.53 ˚C, 60.83 ˚C, 60.2 ˚C, 59.51 ˚C and 58.63 ˚C, at solar noon in the five models, respectively. Maximum values of efficiencies were calculated 57.2%, 56.48%, 56%, 55.52% and 54.53% in five models.