Experimental and numerical analysis of autofrettage process for thick walled cylinders
Kalın cidarlı silindirlerde otofretaj işleminin deneysel ve nümerik analizi
  1. Tez No: 499463
  2. Yazar: HAKAN ÇANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMAM HÜSEYİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, kalın cidarlı silindirlerde otofretaj işleminin deneysel ve numerik analizleri sunulmuştur. Otofretaj testleri, İzmir'de yerleşik Delphi Otomotiv Sistemleri'nde mevcut olan bir hidrolik otofretaj test standında gerçekleştirilmiştir. Deneylerde test malzemesi olarak AISI 4140 çeliği kullanılmıştır. Test numuneleri, 10 mm iç çapında, 30 mm dış çapında ve 200 mm uzunluğunda olacak şekilde içi dolu silindirik bir çubuktan üretilmiştir. Testlerde 530 ile 666 MPa arasında değişen sekiz farklı otofretaj basıncı kullanılmıştır. Gerinimlerin otofretaj basıncı ve basınçta bekleme süresiyle değişimini görmek için test süresince eksenel ve teğetsel gerinimler ölçülmüştür. Otofretaj basıncı nedeniyle silindir duvarında oluşan kalıntı gerilmeler, silindirin duvarı boyunca beş farklı noktadan X-ışını kırınım yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Otofretaj basıncının etkisini görebilmek için radyal ve teğetsel kalıntı gerilme dağılımı grafikleri çizilmiştir. Deneysel sonuçları numerik sonuçlar ile kıyaslamak için ANSYS® 15.0 sonlu elemanlar paketinde bir sonlu elemen modeli oluşturulmuştur. Her bir otofretaj koşulu için iki boyutlu eksenel simetrik analizler yapılmıştır. Testler sırasında ölçülen gerinimler ve nümerik modelden elde edilen sonuçlar hemen hemen aynı bulunmuştur. Kalıntı gerilmelerin dağılımındaki değişim eğilimi, deneysel ve nümerik sonuçlar için benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Experimental and numerical and analysis of autofrettage process for thick-walled cylinders is presented in this study. Autofrettage tests are carried out on a hydraulic autofrettage test stand available in Delphi Automotive Systems in İzmir. AISI 4140 steel is used as the test material in the experiments. The samples are produced from a solid cylindrical bar with 10mm inner diameter, 30mm outer diameter and 200mm long. Eight different autofrettage pressures in the range between 530 to 666 MPa are used in the tests. Axial and tangential strains are measured during the tests in order to see the changes in strains with both autofrettage pressure and pressure holding time. Residual stresses developed on the wall of the cylinders due to autofrettage pressure are measured at five different points along the wall of the cylinders by using X-ray diffraction method. Radial and tangential residual stress distributions are plotted in order to see the effects of autofrettage pressure. A finite element model is also created by using ANSYS® Workbench 15.0 to compare the experimental results with the numerical results. 2D axisymmetric analyses are performed for each autofrettage condition. Measured strains during the tests and results obtained from numerical model are found to be almost the same. The tendency of change in the distribution of residual stresses is found to be similar for experimental and numerical results.