Sille evleri'nin mekânsal dizim yöntemi üzerinden değerlendirilmesi
Sille houses are commented over the space syntax method
  1. Tez No: 499479
  2. Yazar: CEYHAN TAZEFİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Geçmişten günümüze insanlar daima dış etkenlere karşı barınma ihtiyacı hissetmişler ve bu amaçla çeşitli çözümler bulmuşlardır. İlk çağlarda mağaralarda saklanarak başlayan, sonrasında göçebe bir yaşam tarzını benimseyen insanoğlu, çadırıyla kendini korumaya çalışmıştır. Tarımsal faaliyetleri öğrenmeye başladığı dönemlerde ise yerleşik yaşam ve şehirleşme anlamında gelişim göstermiş, böylelikle ilk şehirleşme faaliyetleri başlamıştır. Önceleri konut yapımı ile başlayan şehirleşme zamanla inançlara göre değişen ibadet mekânları ile devam etmiş ihtiyaçlar çoğaldıkça şehirlerde mimari olarak gelişmeyi sürdürmüştür. Bugün dünyamız pek çok kültürü bünyesinde barındırmakta ve bu kültürlere göre de toplumların yaşam şekilleri farklılık göstermektedir. Mimari yapılarda, mekânların birbiriyle olan ilişkilerini ve bir araya geliş şekillerini, mekânsal çözümlemeleri inceleyen mekân morfolojisi üzerine yapılan çalışmalar giderek artmakta ve yeni tekniklerle kendisini geliştirmektedir. Bu çalışmaya da konu olan Mekân Dizimi, toplumlar arasındaki kültürel farklılıklara bağlı olarak ortaya çıkan yaşam şekillerinin mekân kurgusuna etkileri üzerinde incelemelerde bulunmaktadır. Bu çalışmalar yalnızca mekânla sınırlı kalmayıp kentsel ölçekte de gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Konya kentinin bugün merkez mahallelerinden biri olan Sille'de bulunan tarihi evleri, kültürün yapıya olan yansımalarını mekânsal dizim yöntemi üzerinden inceleyerek günümüzde devam eden ve gelecek dönemlerde de yapılacak olan restorasyon çalışmalarına ışık tutmaktır. Çalışmanın ilk bölümü amaca yönelik bilgiler sunmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise mekânsal dizim yönteminin ne olduğu, kavramları, uygulama alanları, mekânsal morfoloji ve analiz için kullanılan yazılımlar hakkında anlatımlarda bulunulacaktır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Sille'nin tarihi, kültürel yapısı, Sille evlerinin özelliklerinden bahsederek çalışmaya konu olan evler detaylı bir biçimde aktarılacaktır. Son bölümde ise yapılan analiz çalışmalarından elde edilen veriler değerlendirilecektir. Böylelikle elde edilen bulguların Sille ve Sille evleri ile ilgili yapılacak olan daha sonraki çalışmalara yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, people have always felt the need to live in harmony with external factors and have found various solutions for this purpose. In the early ages, human beings began to hide in caves and later embraced a nomadic lifestyle and tried to protect themselves with their tents. In the periods when he started to learn agricultural activities, he showed improvement in terms of settled life and urbanization, so that the first urbanization activities started. Urbanization, which started with housing construction in the beginning, continued with places of worship that changed according to beliefs. As the needs increased, the cities continued to develop architecturally. Today, our world contains many cultures, and according to these cultures, the life styles of the societies are different. In architectural constructions, the relations of places with each other and the forms of coming together, studies on spatial morphology, which exploits spatial solutions, are increasing and developing themselves with new techniques. Space Syntax, which is also the subject of this study, there are studies on the effects of living forms that arise due to cultural differences among societies on space fiction. These studies are not only limited to space but also on the urban scale. The purpose of this study, historical houses in Sille, one of the central districts of the city of Konya, which has hosted different civilizations for centuries, to shed light on the restoration studies which will be carried out in the present and future periods by examining the reflections of from culture to the structures through the space syntax method. The first part of this study provides information on the purpose. In the second part of this study, you will learn what the space syntax method, concepts, application areas, spatial morphology and software used for analysis will be explained. In the third part of this study, Sille's history, cultural structure, and the characteristics of the Sille houses are mentioned in detail. In the last part, the data obtained from the analysis studies will be evaluated. The findings thus obtained are thought to be a guide to further work on the Sille and Sille houses.