Yem bezelyesinde kışlık ve yazlık ekimin bazı tarımsal özellikler üzerine etkisi
Effect on some agricultural features of winter and summer planting in forage peas
  1. Tez No: 499484
  2. Yazar: AHMET KONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, Konya-Merkez ve Konya-Altınekin ekolojik şartlarında, Ulubatlı, Kirazlı ve Özkaynak tescilli çeşitleri ile B-8 ve 1121918 yem bezelyesi hatlarının kışlık ve yazlık ekimlerde bazı tarımsal özellikler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tarla denemesi“Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine”göre 2 lokasyonda ve 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada yem bezelyesinin çiçeklenme gün sayısı, bitki boyu, bakla sayısı, baklada tohum sayısı, hasat olum gün sayısı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, biyolojik verim, 1000 tane ağırlığı, tohum verimi ve hasat indeksi belirlenmiştir. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde, çiçeklenme gün sayısı 94.0-181.0 gün arasında, bitki boyu 87.2-117.8 cm, bakla sayısı 8.6-13.7 adet, baklada tohum sayısı 5.6-7.9 adet, hasat olum gün sayısı 134.1-217.1 gün, yeşil ot verimi 622.7-4443.5 kg/da, kuru ot verimi 166.9-1190.3 kg/da, biyolojik verim 234.8-1359.2 kg/da, 1000 tane ağırlığı 85.2- 188.1 g, tohum verimi 85.0- 224.7 kg/da, hasat indeksi % 11.3-% 35.6 arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the effects of the registered varieties of Ulubatlı, Kirazlı, Özkaynak and B-8 and 1121918 fodder lines on the agricultural characteristics in winter and summer cultures in Konya-Merkez and Konya-Altınekin ecological conditions. The field experiment was set up in 2 location and 4 relication according to the“Divided Parcel Experiment Pattern in Random Blocks”. In the study, number of flowering days, plant height, number of beans, number of seeds in the bean, number of harvest days, green yield, dry forage yield, biological yield, 1000 grain weight, seed yield and harvest index were determined. When the research results were evaluated, the number of flowering days was determined between 94.0-181.0 days, plant height 87.2-117.8 cm, number of beans 8.6-13.7, number of seeds in the bean 5.6-7.9, number of harvest days 134.1-217.1 days, green yield 622.7-4443.5 kg/da, dry forage yield 166.9-1190.3 kg/da , biological yield 234.8-1359.2 kg/da, 1000 grains weight 85.2-188.1 g, seed yield 85.0-224.7 kg/da, harvest index 11.3-35.6 %.