Phellinus igniarius (l.) quél.'un, insan respiratuvar sinsityal virüsü (HRSV)'na karşı ın vitro antiviral aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of in vitro antiviral activity of Phellinus igniarius (l.) quél. against human respiratory syncytial virus (HRSV)
  1. Tez No: 499483
  2. Yazar: PINAR TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsan respiratuvar sinsityal virüs (RSV)'u, bebekler, çocuklar, yaşlı yetişkinler ile solunum, kalp veya immun sistem yetersizliği olan her yaştan insanlarda ciddi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonunun önde gelen nedenidir. Virüs'ün kontrolü ve önlenmesine yönelik yeni yöntemlere olan gereksinim, RSV'den etkilenen insanların sayısını azaltmak için son derece önemlidir. Mantarlar, yeni antiviral etki mekanizmalarına sahip ilaçların öncü bileşiklerini içerirler. Nihai hedefi anti-RSV ilaç adaylarını tespit etmek olan bu çalışma, Phellinus igniarius'dan elde edilen metanol ve su ekstraktlarının RSV'ye karşı antiviral aktiviteye sahip olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ekstraktların RSV'ye karşı antiviral aktivitesi kolorimetrik XTT testi ile değerlendirilmiştir. Ekstraktların RSV'ye karşı %50 koruma sağlayan konsantrasyonu EC50 olarak tanımlanmış ve CC50 (%50 hücresel sitotoksisite gösteren konsantrasyon)'nin EC50'ye oranından da seçicilik indeksi (SI) belirlenmiştir. Ribavirin (RBV) anti-RSV aktiviteye yönelik pozitif kontrol olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, Phellinus igniarius metanol ekstraktının RSV'ye karşı antiviral aktiviteye sahip olmadığını göstermiştir. Buna karşılık, aynı mantarın su ekstraktı, 4.19 µg/ml EC50 ve 27.92 SI değerine sahip olduğu tespit edilen RBV ile kıyaslanabilecek oranda anti-RSV aktivite (EC50 = 486.40 µg/ml, SI = 11.98) göstermiştir. Sonuç olarak, Phellinus igniarius su ekstraktının RSV enfeksiyonu ile mücadelede daha ileri çalışmalara (anti-RSV aktiviteden sorumlu aktif bileşik/bileşiklerinin tespit edilmesi) layık olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Human respiratory syncytial virus (RSV) is the leading cause of serious upper and lower respiratory infections in infants, children, elderly adults and people of all ages with respiratory, heart or immunodeficiency.The need for new methods of virus control and prevention is crucial to reducing the number of people affected by RSV. Fungi contain the precursor compounds of drugs with novel mechanisms of antiviral action. This study, whose ultimate goal is to identify anti-RSV drug candidates, was conducted to determine whether methanol and aqueous extracts from Phellinus igniarius having antiviral activity against RSV. Antiviral activity of extracts against RSV was assessed by colorimetric XTT test. The concentration of extracts providing 50% protection against RSV was defined as EC50 and the selectivity index (SI) was determined from the CC50 (concentration showing 50% cellular cytotoxicity) to EC50. Ribavirin (RBV) was used as a positive control for anti-RSV activity. The results of the study showed that the methanol extract of Phellinus igniarius did not have antiviral activity against RSV. In contrast, the aqueous extract of the same fungus showed anti-RSV activity (EC50 = 486.40 μg / ml, SI = 11.98) which could be compared with RBV, which was found to have an EC50 of 4.19 μg / ml and a SI value of 27.92. In conclusion, we can say that the Phellinus igniarius aqueous extract is worthy of further work in fighting RSV infection (detection of the active compound / compounds responsible for anti-RSV activity).