Gaz robotu gerçekleştirilmesi ve kontrolü
Gas robot transport and control
- Tez No: 499492
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Gaz, maddenin üç temel halinden biridir. Saf bir gaz, bireysel atomlardan, bir atom çeşidinden meydana gelen basit moleküllerden veya çeşitli atomlardan meydana gelen bileşik moleküllerden oluşabilir. Bir gaz karışımı, hava gibi çok çeşitli saf gazlar ihtiva edebilir. Bir gazı sıvılardan ve katılardan ayıran şey bireysel gaz parçacıklarının geniş aralıklar ile ayrılmasıdır. Bu ayrılma genellikle insan gözü için görünmez renksiz bir gazdır. Günlük hayatımızda hem evlerde hem de endüstride gaz kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır ve hayatımızın vazgeçilmez enerji kaynaklarından biri haline gelmiştir. Gaz sızıntısı doğal gaz veya diğer gazlı ürünlerin bir boru hattından veya diğer konteynerlerden birinden yaşam alanına veya gazın mevcut olmaması gereken diğer herhangi bir alana sızması anlamına gelmektedir. Yanıcı gazlar alev ve kıvılcımlara maruz kaldığında patlayabilir, bu durum halk için çok tehlikeli olabilir. Ayrıca yanıcı gaz sızıntıları büyük ağaçlar da dahil olmak üzere bitki örtüsünü yok edebilir ve güçlü sera gazlarını atmosfere salabilir. Bu çalışmada; farklı gaz türlerinin ölçümünü yapabilen ve bir kontrol paneli ile kumanda edilebilen gaz ölçüm robotu geliştirilmiştir. Gaz ölçüm robotunun farklı türdeki gazları ölçüm hassasiyeti ve birim mesafedeki ölçüm etkinliği üzerinde araştırmalar ve geliştirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gas is one of the three basic forms of issue. A pure gas can be composed of individual molecules, simple molecules coming from a variety of atoms, or compound molecules coming from various atom. The gas admixture may have a wide kind of clear gases, similar as air. These separations is generally an invisible uncolored gas for the human viewer. In our daily life, both domestic and industrial gas usage is becoming widespread and becoming one of the indispensable sources of energy in our lives. Gas leakage means that native gas or differents gases products leak of a pipelines or anothers container to the staying space either each another space where the gases shouldn't will be present. The fiery gases be possible make explode when submitted to fire and sparks, which is so risky for the public. The extension by produce fire as well as boom hazards, escape might be killer plant cover, including alarge number of trees, and deliver strength green houses gases for aura. In this study; this focus was for the mechanism and methodology of the improvements in gas chech, the productions of sensors and later the investigation of the sensors and materials using the classification of the layers flammable gases may explode when exposed to flames and sparks, which can be very dangerous for the public. In addition, combustible gas spills can destroy plant cover, including large trees, and release strong greenhouse gases to the atmosphere. In this study; a gas detector robot has been developed which canc different gas types and can be controlled by a control panel. The gas measuring robot has been researched and developed on the measurement accuracy of the different types of gases and the measurement activity at the unit distance.