Evaluation of lean manufacturing awareness and performance of petrochemical companies in middle east by using AHP method
AHP yöntemi kullanarak ortadoğunun petrol şirketlerindeki yalın üretim farkındalık ve performansının değerlendirilmesi
- Tez No: 499491
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Literatürdeki geçmiş araştırmalar, bütünleşmiş yalın üretimin fabrikaların performansı ve farkındalığı üzerindeki olumlu etkilerini göstermektedir. Bu çalışma, yalın üretim araçlarının yanı sıra, minimum üretim atığı ile üretimin nasıl yapılacağı gibi bu araçlarla yapılan iyileştirmeleri ve üretim yapılırken kısa sürede yüksek üretkenliğin nasıl elde edilebileceğini gösteren yalın üretim tanımını temsil etmektedir. Ortadoğu ülkelerinde Petrokimya Şirketlerinin farkındalığını ve performansını değerlendirmek için üç farklı Orta Doğu ülkesinden üç farklı fabrika seçilmiş ve anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen geribildirime dayanarak, yalın üretim konusundaki bilgi seviyesinin nasıl olduğu ve bu şirketlerin üretim sistemlerinde yalın üretim araçlarını kullanıp kullanmadıkları üzerine bilgiler elde edilmiştir. Analitik hiyerarşi prosesi (AHP) yöntemi, kısa süre içinde kullanılan kritik karar verme yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, ikili karşılaştırmaları, önem derecesini, toplam vektörleri ve ağırlıklı toplam vektörleri içerir. Bu nedenle AHP yöntemi, hangi araçların üretim sistemleri için daha önemli ve yararlı olduğuna karar vermek amacıyla yapılan anket sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Previous research indicates the positive effects of the integrated lean manufacturing on the performance of factories as well as awareness. This paper represents the definition of lean manufacturing together with the lean manufacturing tools, improvements through these tools such as how to make the production with the minimum level of waste products, and showing how to get a high productivity in a short time while production is working. Three different factories are selected from three different Middle East countries and are given a questionnaire in order to evaluate the awareness and performance of the Petrochemical Companies in the Middle East countries. Based on the obtained feedback, information on how the level of knowledge about lean manufacturing is, and whether those companies are using lean manufacturing tools in their production systems are gained. The analytical hierarchy process (AHP) method is one of the briefly used sup-criteria decision-making methods. It includes the principles of separation, pairwise comparisons, and significance vectors and combination. Therefore the AHP method is used to appraise the questionnaire's values to judge which tools are more important and useful for the production systems.