1.5 m3 hacimli kendi yürür yem karma ve dağıtma makinasının imalatı ve iş kalitesinin belirlenmesi
Manufacturing of self propelled 1.5 m3 capacity feed mixer machine and assesment of its operating quality
- Tez No: 499493
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında ülkemiz koşullarında kullanılabilecek 1.5 m3'lük kendi yürür yem karma ve dağıtma makinesi tasarlanmıştır. Tasarlanan makinenin protototipi yapılmıştır. Makinenin karıştırma helezonunun, şasinin ve tahrik aks milinin sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak analizleri yapılmıştır. Makine beş farklı yem materyali ve iz elementi kullanılarak performans denemeleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda karıştırma helezonunun, şasinin ve tahrik aksının emniyet katsayıları 1.9, 2.9 ve 17 olarak bulunmuştur. Makinenin 326.5 kg'lık rasyonu parçalama ve karıştırması sonucunda, ortalama kıyma boyu 8.97 mm ve izleme elementin varyasyon katsayısı değeri %12.05 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, self propelled 1.5 m3 capacity feed mixer machine was designed for Turkey operating conditions. A prototype of designed machine was manufactured. The mixing helix, chassis and drive axle of the machinery was analyzed by using finite elements methods. The performance tests of the machinery were performed by using five different feed material and trace element. As a result of the study, the safety coefficients of the mixing helix, chassis and drive axes were obtained as 1.9, 2.9 and 17 respectively. Mean chopping size and coefficient of variation were determined as 8.97 mm and %12.05 as result of 326.5 kg ration mixing and chopping.