Bulk malzemelerin ve ince filmlerin lazer ablasyon eşik enerji yoğunluklarının d-scan yöntemi ile belirlenmesi
Determining ablation threshold fluences of bulk and thin film materials using d-scan method
  1. Tez No: 499512
  2. Yazar: SERCAN BAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞÜKÜR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lazer-malzeme etkileşimi sonucunda ablasyon gerçekleşmesi için lazer ve işlenen malzemenin özelliklerine bağlı olan bir lazer enerji yoğunluğu değerinin aşılması gerekir. Bu değer lazer ablasyon eşik enerji yoğunluğu (Fth) olarak tanımlanır. Bu değerin bilinmesi, ablasyon işlemi ile elde edilmesi istenen sonuçlara uygun deneysel parametrelerin seçilmesi için önemlidir. Bu çalışmada bulk haldeki metallerin ve ince filmlerin lazer ablasyon eşik enerji yoğunlukları D-scan yöntemi ile hesaplanmıştır. Her bir metal hedeften PLD tekniği ile üç farklı kalınlıkta ince filmler üretilmiştir. D-scan işlemleri femtosaniye (fs) ve nanosaniye (ns) lazer sistemlerinde farklı dalga boyları ile uygulanmıştır. İki lazer sistemi ile çok sayıdaki malzeme yapısı için elde edilen sonuçlar kendi aralarında ve literatür verileri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucu fs lazer sistemi için elde edilen lazer ablasyon eşik değerlerinin uygun değerler olduğu görülmüştür. Ns lazer sistemi ile elde edilen sayısal verilerin ise gerçek Fth değerleri olmadığı, yine de eşik enerji yoğunluğu değerlerine benzer özellikler gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve ablation as the result of the laser-material interaction, it is necessary to exceed a certain laser fluence value that depends on the characteristics of the laser and the workpiece. This value is defined as the ablation threshold fluence (Fth). It is important to have Fth value to choose experimental parameters that are suitable for the desired results of the ablation process. In this study, Fth of bulk metals and thin films are calculated using D-scan method. Thin films are produced in three different thicknesses using PLD technique for each metal target. D-scan processes are applied through different wavelengths in femtosecond and nanosecond laser systems. The gathered results obtained for many material structures are compared to each other and the literature data. The results show that the ablation threshold values obtained by the fs laser pulses are appropriate values. It is also seen that numerical data obtained by the ns laser pulses are not exact Fth values though; they show similar characteristics to the threshold values.