Mesane tümörlerinde tümör belirleyicisi olarak karsinoembriyojenik antijen, karbonhidrat antijen 19-9, beta human koryonik gonadotropin ve transferrinin kan ve idrar düzeyleri
Blood and urine carcinoembrionic antigen, carbonhydrate antigen 19-9, beta-human chorionic gonadotropin and transferrin levels as specific markers of bladder tumors
- Tez No: 49952
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VII-ÖZET: Temmuz 1994- Şubat 1996 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji kliniğine mesane tümörü tanısıyla yatırılarak tedavi edilen 65 hasta ve 15 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubunun serum ve idrarlarında karsinoembriyojenik antijen (CEA), karbonhidrat antijeni 19-9 (CA 19-9), beta human koryonik gonadotropin (beta-HCG) ve transferrin (TRF) seviyeleri araştırıldı. CA 19-9, beta-HCG kemilunessent enzim immuno assay metoduyla, CEA enzim immuno assay metoduyla ve transferrin spektrofotometrik metodla tayin edildi. îdrar CEA'i tümör evresi ve grade'i arttıkça artış göstermekte olup, sensitivitesi %27, spesifisitesi %93 olarak bulundu. Serum beta-HCG düzeyleri evre-C ve Di-2'de önemli derecede yüksek bulundu. İn vaziv mesane kanserlerindeki sensitivitesi %48, spesifisitesi %93 olarak tesbit edildi. İdrar beta-HCG düzeyleri metastatik grubta yüksek olarak bulundu.Sensitivitesi %60, spesifisitesi %86 olarak bulundu. Serum CA 19-9 'i evre-C tümörlerde yüksekti. İdrar transferrini invaziv mesane kanserlerinde ve kötü diferansiye kanserlerde önemli derecede yüksek olup, sensitivitesi %29, spesifisitesi %80 olarak tesbit edildi. Serum CEA ve transferrin düzeyleri tümör evresi ve grade'inden bağımsız olarak bulundu. Serum ve idrarda CEA ve beta-HCG düzeyleri ameliyat sonrasında önemli düşüş gösterdi. İdrar ve serum CEA'i, serum ve idrar beta-HCG'i ve idrar transferrininin klinikte tümörlü hastaların takibinde kullanılabileceği sonucuna varıldı. Ancak düşük sensitivite ve spesifisiteleri dolayısıyla klinik kullanımlarının sınırlı kalacağı da muhakkaktır. 59
Özet (Çeviri)
BLOOD AND URINE CARCINOEMBRIONIC ANTIGEN, CARBONHYDRATE ANTIGEN 19-9, BETA-HUMAN CHORIONIC GONADOTROPIN AND TRANSFERRIN LEVELS AS SPECIFIC MARKERS OF BLADDER TUMORS SUMMARY: In this study, serum and urine transferrin (TRF), carcinoembrionic antigen (CEA), carbonhydrate antigen 19-9 (CA 19-9), beta human chorionic gonadotropin (JR-HCG) levels were measured in 15 healthy controls and 65 patients with bladder tumor who were admitted and hospitalised in Urology Department, Medical School, Atatürk University between July 1994 and February 1996. CA 19-9 and fi-HCG were measured by chemiluminescence method, CEA by enzyme immunoassay method and transferrin by spectrophotometric method. Urine CEA was found to be increased as the grade and stage of tumor increased and sensitivity was 27 % specificity was 93 %. Serum ft-HCG was significantly increased in stages C and Di-2- Its sensitivity and specificity in invasive bladder cancers were 48 % and 93 %, respectively. Urine &-HCG level was high in metastatic group with the sensitivity of 60 % and specificity of 86 %. Serum CA 19-9 was high in stage C tumors. Urine transferrin values was considerably increased in invasive bladder and poorly differentiated cancers (sensitivity: 29 % and specificity: 80%). Serum CEA and transferrin levels were independent of tumor stage and grade. Serum and urine CEA and ft-HCG values decreased after operation. It was concluded that urine and serum CEA, 6-HCG and urine transferrin parameters might be used in follow up of bladder cancer cases. However, because of low sensitivity and low specificity their clinicaluse is limited.