Çeşitli kanser türlerinde karsino embriyonik antijen (CEA) ve alfa feto protein (AFP) düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 33277
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KÖKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
- 36 - 6. ÖZET Son senelerde birçok araştırmada kanserli hastaların serumlarında ve çeşitli vücut sıvılarında bulunan tümör yıkım ürünlerinden, tümörün aktivite ve yaygınlığı hakkında bilgi sahibi olmak amaçlanmaktadır. Bu amaçla yapılan çalışmalarda serum CEA ve AFP tayinlerinden de faydalanılmaktadır. Kanserli hastalarda yapılan çalışmalarda tümör dokusu tarafından sentezlenerek dolaşıma geçen AFP ve CEA seviyelerinin yüksek olduğu, bu artışın tümör büyüklüğü, metastaz derecesi, nükslerin meydana çıkışı arasında korelasyon olduğu gösterilmiştir. Çeşitli kanserli 60 hastada CEA ortalaması 6.51±4.93 ng/ml, AFP 6.61±5.67. IU/ml bulundu. CEA * da ileri derecede, AFP' de ise anlamlı bir artış görülmüştür. İncelediğimiz karaciğer, kolon, mide, pankreas, larinks, mesane kanserlerinde CEA düzeyinde ileri derecede an lamlı bir artış görülürken, AFP düzeyi ise karaciğer kanserinde ileri derecede anlamlı, pankreas kanserinde anlamlı, diğer kolon, mide, larinks, mesane kanserlerinde ise anlamsız olduğu saptanmıştır. Ayrıca mide ve kolon metastazlı hastalarda CEA düzeyleri ileri derecede anlamlı, AFP düzeyleri ise mide metastazında ileri derecede anlamlı, kolon metastazında ise anlam sızdır.- 37 - Sonuç olarak tümör markeri' olarak ileri sürülenlerin tümü gibi CEA ve AFP markeri gerçek bir tümör belirleyici si olarak veya erken tanı için bazı olgularda kullanılamazlar. Özellikle AFP karaciğer kanserlerinin dışında olan kanser çeşitlerinde ancak tümör geliştikten veya metastaz oluştuktan sonra cevap verebilmektedir. CEA ise daha hassas ve kansere daha özgü olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu markerler diğer klinik kanser teşhis yöntemleri ile bir arada kullanıldıkları zaman bir anlam taşımaktadırlar. Buna rağmen tedavi ve hastalığın seyrini takip edebilmek için kullanılmaları yararlıdır. Ayrıca bu çalışmada incelenen her iki markerin metastaz yapmış vakalarda çok arttığının gözlenmesi bunların metastaz belirleyicisi olarak da kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
- 38 - 7. SUMMARY In the last years many researches desired to obtain information about the tumors by investigating the degradation products of tumors in serum and other body fluids. For this purpose beside the others, serum CEA and AFP levels were used as tumor markers. It was shown that in the cancer patients CEA and AFP levels increase and this increase is related to the sizes of tumors, degree of metastasis and appearence of the nulls. In our study including 60 cancer patients the average of GEA and AFP levels were found as (6.51±4.93) ng/ml and AFP (6.61±5.67) IU/ml. In the liver, colon stomach and pancreas cancer cases a higher degree of consistent increase in CEA levels, higher degree of consistent increase in AFP levels for liver cancer. In consistant increase for other type of cancer cases in AFP levels were obtained. On the other hand in the stomach and colon metastasis higher degree of consistent increase in CEA levels, and in stomach metastasis case higher degree of consistent increase in AFP levels, in the colon metastas, inconsistent increase in the AFP levels was obtained. As a result we can say that- 39 CEA and AFP levels can not be used as a real tumor marker for early diagnosis of the case. Especially AFP excluding liver cancers, gives a response only after the growth of the tumor CEA is mone sensitive and gives mone information about teh cancer cases. For this reason these tumor markers -should be used together with the other tumor markers. They can be used to detect how the therapy affect the disease It was shown that these two tumor markers increase in the metastasis cases, can be used for indicator for metas tasis cases, can be used for indicator for metastasis cases.