Dalgıç pompalarda kritik dalma derinliğinin belirlenmesi
Submersible pump determination of critical submergence
  1. Tez No: 499521
  2. Yazar: NURİ ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, dalgıç tip derin kuyu pompalarının çalışma parametreleri belirlenmiş, farklı anma çapı ve su giriş kesit alanlarındaki kritik dalma derinlikleri araştırılmıştır. Denemeler üç farklı çıkış çapına sahip dalgıç pompalarda yapılmıştır. Her bir pompa için üç farklı su giriş kesit alanında (KA) beş farklı debi (Q) değerinde ve farklı dalma derinliği (S) seviyelerinde; gürültü seviyesi (G), şebekeden çekilen güç (N), pompaya su giriş hızları (v1,v2), çıkış basıncı (Pb), giriş basıncı (Pe) ve kamera görüntüleri (K1,K2) olmak üzere ölçümler yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre pompaların her üç anma çapı ve kesit alanı için debi değeri arttıkça kritik dalma derinliği seviyeleri yükselmiştir. Dalgıç pompalar için en yüksek kritik dalma derinliği seviyesi 1000 mm ile D1 pompasında, en düşük seviye ise 10 mm ile D3 pompasında bulunmuştur. Kesit alanının küçültülmesi kritik dalma derinliği seviyesini yükseltmiştir. Pompa anma çapları ve kritik dalma derinliği seviyeleri arasında ters bir ilişki olduğu görülmüştür. Pompaların anma çapı arttıkça kritik dalma derinliği seviyesi azalmıştır. Vortekslerin genellikle 20 ile 100 mm arasındaki dalma derinliklerinde oluştuğu görüntülenmiştir. Ayrıca vortesk tiplerine kuyu kesit alanının, akış hızının ve pompaların yapısal özelliklerinin etkili olduğu belirlenmiştir. Kuyu besleme borularının tam açık olduğu konumda pompa anma çapı arttıkça kuyuda meydana gelen düşüm seviyeleri artış göstermiştir. Sabit debi değerlerinde en yüksek düşüm seviyesi dalgıç pompalar 90 m3 h-1 debi değerinde 1590 mm ile D3 pompasında meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the operating parameters of submersible pumps were determined and the critical submergence were investigated in different nominal diameters and water inlet cross-sectional areas. The experiments were carried out on the submersible pumps with three different output diameters. At different levels of submergence (S) and five different flow rates (Q) for each pump in three different water inlet cross sections(KA); noise level (G), power drawn from the mains (N), water inlet velocities (v1, v2), outlet pressure (Pb), inlet pressure (Pe) and camera images (K1, K2) measurements were made. According to the results of the study; as the flow rate increased, the critical submergence levels increased for all three nominal diameters and cross-sectional areas of the pumps. The highest critical depth for the submersible pumps was found in the D1 pump with a depth of 1000 mm and the lowest level in the D3 pump with 10 mm. The reduction of the cross-sectional area increased the critical submergence. It was seen that there is an inverse relationship between pump nominal diameters and critical plunge submergence. It was viewed by cameras that the vortices usually occur at submergence between 20 and 100 mm.In addition, it was determined that well cross-sectional area, the flow velocity and the structural properties of the pumps are effective in the vortex types. At the position where the well feed pipes were fully opened, as the nominal diameter of the pump increased, the drawdown in the well increased. At constant flow rates, the highest drawdown at a flow rate of 90 m3 h-1 was found in the D3 pump with 1590 mm for the submersible pumps.