Melis F1 domates çeşidine Pro-Ca ve farklı gübre uygulamalarının fide gelişimi ve kalitesine etkileri
The effects of Pro-Ca and different fertilizer applications on the quality and growth of Meli̇s F1 tomato variety seedling
  1. Tez No: 499535
  2. Yazar: ZEYNİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER SERMENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Fidelerin aşırı boylanması ve şaşırtma sırasında çevre koşullarına adaptasyonu konusundaki olumsuzluklar sebze yetiştiriciliğinde önemli bir sorundur. Bu araştırma; 2013 yılında domates Melis F1 domates çeşidine Prohexadione-calcium (Pro-Ca) ve farklı NPK gübre dozları uygulamasının fide gelişimi ve kalitesine olan etkilerini araştırmak üzere iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşama olan fide dönemi Mersin Fide A.Ş. seralarında, ikinci aşama olan dikim ve sonrası dönem ise Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünün araştırma ve deneme seralarında yürütülmüştür. Denemede Melis F1 domates çeşidinde optimum doz, %50 azaltılmış ve %50 artırılmış olmak üzere 3 farklı gübre dozu ile 5 farklı (0, 30, 60, 90, 120 ppm) Pro-Ca dozu uygulanmıştır. Deneme, tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre kurulmuştur. Deneme Gübre uygulamaları 1.faktör, Prohexadione-calcium (Pro-Ca) konsantrasyonları ise 2.faktör, olacak şekilde 3 tekerrürlü oluşturulmuştur. Her bir uygulama 3 kez yinelenmiştir. Araştırma sonuçlarina göre uygulanan bütün Pro-Ca dozları NPK gübreleri ile birlikte kullanılmadığı durumlarda domates fidelerinin ölçülen parametrelerinde özellikle aşırı boylanmayı yavaşlatığı; ancak NPK gübre Pro-Ca ile birlikte uygulandığı zaman Pro-Ca'nın etkisini azaltığı tespit edilmiştir. Fakat yüksek dozda uygulanan P gübresi; NK gübrelerinin Pro-Ca'ya olan maskeleme etkisini azaltarak Pro-Ca'nın etkisinin ortaya çıkmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca Pro-Ca domates fidelerinin kısalaşmasına rağmen fidelerin kuru made ağırlığına önemli derecede etkisi olmamıştır. Bu yüzden Pro-Ca uygulamaları bitkinin boylanmada kullandığı enerjiyi bitkinin yatay gelişmesine yönlendirdiği düşünülmektedir. Bütün Pro-Ca dozları fide gelişmesini etkilemekle birlikte 120 ppm den daha düşük dozlarda elde edilen sonuçlar değişkenlik gösterdiğinden Pro-Ca'nın 120 ppm dozunda kullanılması gerekir. 2017, 56 sayfa
Özet (Çeviri)
Excessive seedling growth and sensitivity to the environmetenal conditions during seedling transplantation is a major issue for the vegetable production system. This research was conducted in two phases in 2013 to determine effect of Prohexadione-calcium (Pro-Ca) in combination with 3 levels of NPK fertilizers and 5 levels of Pro-Ca on tomato seedling growth and quality. The first stage“seedling stage”was conducted in the greenhouses of Mersin Seedling Inc. while the second phase of the study was conducted in the greenhouses of Alata Horticultural Research Station Directorate. In this study, 3 levels (a-recommended rate, b-50% increased recommended rate and c-50% decreased recommended rate) of a NPK fertilizer and 5 rates (0, 30, 60, 90, 120 ppm) of Pro-Ca were applied to Melis F-1 tomato cultivar. Trial was desinged according to randomized factorial design with three replications. NPK were the 1. factor while while levels of Pro-Ca concentrations were the 2. factor. Results of the study showed that Pro-Ca applications alone in the highest applied rate had repressive effect on most of tomato properties (height, leaf size, petiole, nods etc.) and particularly plant height was reduced while NPK fertilizer applications, when applied with Pro-Ca, reduced the repressive effect of Pro-Ca. However, higher concentration of P fertilizer reduced the masking effect of NK fetilizers. Although Pro-Ca applications reduced tomato plant height, plant dry-weight was not significantly affected by the applications. Therefore, it is likely that energy saved due to the reduced vertical plant growth by Pro-Ca was directed toward plant horizontal growth. Although all the applied Pro-Ca dosages affected seedling growth but the results with exception of the highest Pro-Ca concentration (120 ppm) were inconsistent. Therefore, Pro-Ca application at 120 ppm concentration is recommended. Further studies are needed to clarify the effect of Pro-Ca application on tomato plant growth and especially the interaction between Pro-Ca and P fertilizer. 2017, 56 pages