Hatay ili buğday yetiştirme alanlarında zararlı buğday sülüğü, Oulema melanopus (L.) (Coleoptera: chrysomelıdae'un popülasyon gelişimi, yayılış alanları ve konukçularının belirlenmesi
Determination of population density, distribution area and host plants of the cereal leaf beetle, Oulema melanopus (L.) (Coleoptera: chrysomelidae) in wheat fields in Hatay provi̇nce of Turkey
- Tez No: 499538
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Buğday sülüğü Oulema melanopus (L.) (Coleoptera: Chrysomelidae), Türkiye'deki bazı buğday alanlarının önemli zararlılarından biridir. Ancak, başağa yakın, özellikle bayrak yapraklarda beslenmeye başlayıncaya kadar ekonomik olarak tehdit edici olmamaktadır. Bu çalışma, Hatay ilinde Kırıkhan ve Hassa (Aktepe) ilçelerinin buğday alanlarında buğday sülüğünün popülasyon gelişimi, yayılış alanı ve konukçu bitkilerini belirlemek amacıyla atrap ve gözle kontrol yöntemiyle yapılmıştır. Sonuçlara göre, buğday sülüğünün erginleri ilk kez 8 Nisan'da yakalanmış ve 2017 yılı boyunca Hatay ilinde sadece bir döl verdiği belirlenmiştir. Ayrıca, Hatay ili (Kırıkhan, Antakya (Merkez ,Demirköprü, Serinyol), Hassa (Merkez, Aktepe), Reyhanlı, Altınözü ve Samandağ ilçeleri) buğday alanlarında O. melanopus'un yayılış alanını belirlemek amacıyla, nisan ve ağustos ayları arasında gözle kontrol yöntemi kullanılmıştır. Hatay ilinde tüm ilçelerde buğday alanlarında zarar yaptığı görülmüştür. Çalışma sonucunda Hordeum bulbosum L., H. murinum L., Avena sterilis L., A. fatua L., Agropyron sp., Lolium sp., Sorghum halepense (L.), Secale cereale L. ve Triticosecole Witt. buğday sülüğünün larva ve ergin dönemlerinin beslendiği konukçu bitkiler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The cereal leaf beetle, Oulema melanopus (L.) (Coleoptera: Chrysomalidae), is one of the important pest of some wheat areas in Turkey. However, they did not become economically threatening until they become larger and begin feeding on leaves closer to the heads, especially the flag leaves. This study was conducted to determine population density, distribution area and host plants of the cereal leaf beetle in wheat fields of Kırıkhan and Hassa (Aktepe) districts in Hatay province using by net and visual inspection. According to the results, adults of cereal leaf beetle caught first time on April 8 and had one generation in wheat fields of Hatay province in Turkey in 2017. In addition, to determine distribution area of O. melanopus in wheat fields of Hatay province (Kırıkhan, Antakya (Merkez ,Demirköprü, Serinyol), Hassa (Merkez, Aktepe), Reyhanlı, Altınözü and Samandağ districts) were used visual inspection method between April and August in 2017. It was seen that wheat areas were infested by the pest in all districts. The cereal leaf beetle feeds on a wide range of host grasses, both in the larval and adult stages. As a result of this study, Hordeum bulbosum L., H. murinum L., Avena sterilis L., A. fatua L., Agropyron sp., Lolium sp., Sorghum halepense (L.), Secale cereale L. and Triticosecole Witt. were determined as it's host plants.