Alıçta (Crataegus spp.) bazı aşı yöntem ve zamanlarının aşı başarısı ve fidan gelişimi üzerine etkileri
Effects of some grafting methods and times on grafting success and plant development in hawthorn (Crataegus spp.)
  1. Tez No: 499537
  2. Yazar: HABİBE KARAMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, alıçta (Crataegus azarolus L) bazı aşı yöntem ve zamanlarının aşı başarısı ve fidan gelişimine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, aşı yöntemi olarak T, yonga ve dilcikli aşı kullanılmış ve bu aşılar 15 Şubat, 01 Mart, 15 Mart, 01 Nisan, 15 Nisan, 01 Mayıs ve 15 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresince aşı tutma ve sürme oranları (%), aşı sürgün uzunluğu (cm), aşı sürgün çapı (mm), anaç çapı (mm) ve fidan boyu (cm) ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, alıçta aşı başarısı ve fidan gelişimi aşı yöntemi ve aşı zamanlarına bağlı olarak değişkenlik göstermiştir. Aşı başarısının en yüksek dilcikli aşıda (%71.91) olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, 01 Nisan ve 15 Nisan'da yapılan aşılamalarda aşı başarısının daha yüksek olduğu (sırasıyla, %84.44 ve 77.77) tespit edilmiştir. Fidan gelişimi bakımından en iyi sonuç T aşıdan (66.45 cm) elde edilmiştir. Aşı zamanları karşılaştırıldığında, en yüksek fidan boyu 15 Nisan'da yapılan aşılamalarda (82.88 cm) saptanmıştır. Sonuç olarak, dilcikli aşının nisan ayında uygulamasının diğer aşı yöntemlerine göre alıç fidanı yetiştiriciliğinde başarılı olarak kullanılabileceği tespit edilmiştir. Ayrıca, alıçta fidan yetiştiriciliğinde aşı materyali yetersizliğinde, erken ilkbaharda (Şubat) yonga aşı ve ilkbaharda (Nisan) T aşı uygulamaları da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the different grafting methods and times on the grafting success and plant development in hawthorn (Crataegus azarolus L). In the study, T and chip budding and whip grafting methods were conducted on February 15, March 01, March 15, April 01, April 15, May 01 and May 15 dates. During the study the grafting take and bud sprout percentages (%), graft shoot development (cm), shoot diameter (mm), rootstock diameter (mm) and sapling length (cm) were also investigated. The results of the study showed that graft success and plant development were affected by grafting times and methods. The highest grafting success was whip grafting (71.91%). In addition, grafting success was highest on April 01 and April 15 (84.44 and 77.77, respectively). Sapling development was measured in T budding (66.45 cm). When grafting times were compared, the highest sapling length was detected on April 15 (82.88 cm). As a result, whip grafting that was applied in April month was better than other grafting methods for the sapling culture in hawthorn. Besides when grafting material is in sufficient, chip budding in early spring (February) and T budding in spring (April) can be used for sapling growing.