Sürekli borç ilişkilerinde borçlunun temerrüdü ve sonuçları
The default of debtor in continuous execution contracts and its results
- Tez No: 499567
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile getirilen yeniliklerden biri de sürekli edimli sözleşme kavramının borçlar hukuku genel hükümler kısmına girmiş olmasıdır. Bu alana ilişkin genel hükümler kısmında iki yeni madde ile düzenleme yapılmıştır. Çalışmamızın konusunu, TBK mad. 126'da düzenlenen sürekli edimli sözleşmelerde borçlunun temerrüdü ve sonuçları oluşturmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde öncelikli olarak sürekli borç ilişkisi ve borçlunun temerrüdü kavramlarından ne anlaşılması gerektiği ve sürekli borç ilişkilerinin ortak özelliklerinin ne olduğu sorusu Alman ve İsviçre Hukuk sistemlerindeki doktrinsel tartışma ortaya konularak cevaplandırılmaya çalışılmış, daha sonra belli kavramlarla arasındaki farklar ifade edilmiştir. İkinci bölümde borçlunun temerrüdünün gerçekleşip gerçekleşmediğinin belirlenmesi için hangi şartların somut olayda gerçekleşmesi gerektiği ifade edilmiş ve sürekli borç ilişkileri için önem arz eden, ani edimli borç ilişkilerinden farklılaşan yönleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde sürekli edimli sözleşmenin borçlusunun temerrüde düşmesi halinde alacaklının seçimlik hakkını kullanabilmesi için hangi şartları yerine getirmesi gerektiği, seçimlik hakkını kullanan alacaklının ne tür imkanlara sahip olduğu, bu imkanın benzer hukuki kurumlardan farkları ve sürekli edimli sözleşmelerde ani edimli sözleşmelerde borçlunun temerrüdüne özgü sonuçların uygulanabilir olup olmadığı ortaya konulmuştur. Çalışmamız varılan sonuçları ifade ettiğimiz sonuç bölümüyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the new features of the Turkish Law of Obligations, numbered 6098 on the date of 01.07.2012, is the fact that the concept of permanent continuous execution contract was included to the general provisions of the law of obligations. Arrangements were made with two new articles on general provisions related with this field. Our study is about the default of debtor in continuous execution contracts and its results as arranged in article 126 of Turkish Law of Obligations. In the first chapter of our work, we tried to answer the question of what the concept of continuous debt relations and default of debt means and what the common characteristics of debt relations are, by focusing on the doctrinal discussions in German and Swiss legal systems, and then differences of it with certain concepts are mentioned. In the second chapter, it is stated which circumstances should be realized in order to determine whether the default of the debtor has been realized or not and its differences from debt relations with sudden execution, which are important for continuous execution contract, have been emphasized. In the third chapter, the things to be done in order to enable the creditor to exercise the elective right in case of default of debtor, the opportunities of creditor who uses the right to elect, differences of these rights from similar legal institutions and whether such rights are applicable in continuous execution contracts or not are evaluated. The study concludes with the conclusion chapter where the results are indicated.