Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar
The crimes commiting against private life and the confidential area of life
  1. Tez No: 499566
  2. Yazar: GÖKÇE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Tez çalışmamızın konusunu özel hayatı koruma altına alan Türk Ceza Kanunu nun 132, 133, 134, 135, 136 ve 138. maddelerinde düzenlenen“özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar”oluşturmaktadır. Oldukça eski bir kavram olan özel hayat, insanoğlu var olduğu sürece asla önemini yitirmeyecek bir niteliğe sahiptir. Sosyal bir varlık olan insan, bir yandan başkalarıyla iletişime geçerek yaşamının büyük bölümünde topluluk içinde kalırken, bir yandan da sadece kendisine ait olan ya da son derece sınırlı, kendisine yakın gördüğü kişilerle paylaşımda bulunabileceği yaşam alanlarına ihtiyaç duymaktadır. Özel hayat alanı olarak kabul edilen bu yaşam alanlarının hukuken koruma altına alınması önemli ve zorunludur. Özel hayat kavramı öncelikle“mahremiyet”olarak isimlendirilmiş ve özel hayatın gizliliği hakkı ise en basit haliyle“yalnız bırakılma hakkı”olarak tanımlanmıştır. Özel hayat kavramını tanımlamak ve özel hayatın gizliliği hakkının sınırlarını belirlemek oldukça güçtür. Bu nedenle özel hayatın gizliliği hakkı; özel hayata saygı hakkı, özel hayatın korunması, mahremiyet hakkı gibi farklı kavramlar kullanılarak isimlendirilmeye çalışılmıştır. Günümüzde özel hayatın gizliliği hakkı; kişinin özel hayatı, aile hayatı, konut ve haberleşmesinin gizliliği ile kişisel veriler alt başlıkları altında incelenmektedir. Tez çalışmasının amacı; özel hayatın gizliliği hakkının Türk Ceza Kanunu ile nasıl korunduğunun ve bu korumanın uluslararası hukuk standartları ile uyumlu olup olmadığının tespiti ile eksik ya da yanlış uygulamaların ortaya konulması ve bunlara bağlı olarak çözüm önerileri sunmaktır. Tez çalışması dört ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, özel hayat ve haya- tın gizli alanı kavramlarının tarihi gelişimi, tanımı ve kapsamı, ulusal ve uluslararası hukukta özel hayatın gizliliği hakkının nasıl korunduğu ana hatları ile ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, TCK'da düzenlenen ve özel hayata karşı suçlar olan haberleşmenin gizliliğini ihlal (madde 132) ve kişiler arası konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması (madde 133) suçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, gizli hayat alanına karşı işlenen suç tipleri olan, özel hayatın gizliliğini ihlal (madde 134), kişisel verilerin kaydedilmesi (madde 135), verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme (madde 136), verileri yok etmeme (madde 138) suçları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlarda karşılaşılabilecek hukuka uygunluk nedenleri, nitelikli haller, müeyyide ve usul konuları ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise, yapılan çalışmada ulaşılan tespit, görüş ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis constitutes the crimes committing against private life and the confidential area of life that protecting privacy which is regulated by articles132, 133, 134, 135, 136 and 138 of the Turkish Penal Code. The right to privacy which is quite old concept has a qualification that never loses its significance as long as human being exist. Person who is a social creature needs special spheres where either it belongs to person or person can share some life events with some people who are considered as very close or relative. It is significant and essential to be protected of these areas of life which is accepted as private life bylaw sys- tem. Primarily, the concept of private life has been called as“privacy”and this right has been described the right to be let alone as in its simplest form. Defining the concept of private life and determining the border lines of the right to privacy is quite difficult. For that reason, the right to privacy has been trying to rename by using different terms such as the right to respect for private and family life, the protection of private life or the right to privacy. Nowadays, the right to privacy has been researched under these subheadings; private life, family life, privacy of housing and communicational and personal data. The aim of this thesis is to determine how the right to privacy preserves in Turkish Penal Code and whether this protection is compatible with international legal standards or not and also to find out to lacking or misapplications and present to solution proposals accordingly. Thesis is divided into four main parts. In the first section, with main lines, it has been put forth the historical development of the concept of private life and the confidential area of the life, their definition and scope and how the right to privacy are being protected in the national and international law. In the second part, the crimes which are violation of communicational secrecy (article 132) and tapping and recording of conversations between the individuals (article 133) against private life regulated in the Turkish Penal Code have been examined. In the third part, the crimes which are violation of privacy (article 134), recording of personal data (article 135), unlawful delivery or acquisition of data (article 136), destruction of data (article 138) against the confidential area of the life regulated in the Turkish Penal Code have been examined. In the fourth part, causes of lawfulness, qualified cases, sanctions and procedural issues seen in the crimes against private life and confidential area of the life have been evaluated. The final part of thesis includes determinations obtained, opinions and proposals.