Dipiridamol'ün geçici karaciğer iskemilerinde iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkileri
- Tez No: 49967
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Dipyridamol'un iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla, rat modelinde 20 dakikalık iskemi ve 30 dakikalık reperfüzyon yapılarak karaciğer fonksiyonları, karaciğer doku ATP oranları ve karaciğerin su oranları tayin edilmiştir. Deney 12 şer hayvanlık 2 grup erkek ve 250-280 gr ağırlığında VVistar ratında yapıldı. Intramüsküler 30 mg/kg Ketamin anestezisini takiben medyan laparotomi yapılmıştır. Kontrol grubundaki hayvanlara 20 dakika süreyle Pringle yöntemiyle iskemi uygulanmıştır. Tedavi grubunda ise laparotomiyi takiben mezenter venasından intravenöz injeksiyon şeklinde 5 mg/kg dozda Dipyridamole verilmiş, ilacın yeterli doku konsantrasyonuna ulaşması için 15 dakika beklenmiş ve Pringle manevrası yapılmıştır. İskemiyi takiben 30 dakika reperfüzyon yapılmış ve bu sürenin sonunda hayvanlardan kan ve karaciğer doku örnekleri alınmıştır. Sonuçta yapılan istatistiki karşılaştırmada SGOT ve SGPT seviyelerinde ilaç verilmiş olan grup hayvanlarında elde edilen ortalamalar anlamlı derecede farklıyken(p=0.01 ve 0.0001) aynı fark GGT düzeylerinde elde edilememiştir. (p=0. 192) Karaciğerin yaş ve kuru ağırlıkları ile aralarındaki farkın istatistiki karşılaştırmasında yaş ağırlıklar arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark yoktur. (p=0. 265) Benzer şekilde kuru ağırlıklar ve her iki grupta ayrı ayrı hesaplanan yaş ve kuru ağırlıklar arası farkların istatistiki karşılaştırmalarında anlamlı bir fark elde edilememiştir. (p=0.476 ve 0.259) Karaciğer dokusundaki ATP oranlarının istatistiki karşılaştırmaları aralarındaki fark da anlamlı değildir. (p=0.81) Sonuç olarak enzim yüksekliğinin kriter alınması halinde Dipyridamol tedavisinin Pringle manevrası ile yaratılan karaciğer iskemisinde gelişen iskemi-reperfüzyon hasarını anlamlı derecede önlediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of Dipyridamole, an intracellular cAMP suppressor and PGI2 synthesis stimulator, on hepatic dysfunction produced by Pringle's manouver in an experimental model of male Wistar rats. The rats were anesthetized by intramuscular 30 mg/kg Ketamine injection and a standart median laparotomy was perfprmed at the midline. In the treatment group 5 mg/kg Dipyridamole was injected as an intravenous bolus through the mesenteic vein and left for 15 minutes to reach a resonable tissue concentration in the liver. Warm ischemia was achieved by 20 minutes application of Pringle's method and 30 minutes of reperfusion was administered by the removal of clamps. At the end of the re-perfusion period, blood samples were taken for SGOT, SGPT and GGT and the livers of the animals were taken out for tissue water content and ATP concentrations. The level of GGT enzyme, tissue ATP level and tissue water content were elevated slightly, but not significantly, compared to those of the control group. The mean SGOT and SGPT levels were significantly high in the control group compared to those of Dipyridamole group (p=0.01 and 0.0001). It is concluded that, the Dipyridamole pre-treatment significantly prevents the damage caused by transient ischemia to hepatocyts. 20